E-sklepy to już nie zajęcie po godzinach

Osobne biuro lub magazyn. Księgowość, reklama i wsparcie marketingowe zlecane fachowcom, a nie robione własnym sumptem. To wszystko oznaki, że e-biznes wyszedł z fazy zajęcia "po godzinach", a stał się firmą z prawdziwego zdarzenia.

E-sprzedaży inwestują w rozwój, a wraz ze wzrostem stażu w biznesie rośnie profesjonalizm sklepów. Już połowa z nich zatrudnia pracowników - wynika z najnowszego raportu Shopera.

Shoper w ostatnim badaniu sporządzonym na potrzeby Raportu 2018 “Multiwyzwania” postanowił zapytać użytkowników o te kwestie. Udział w ankiecie kilkuset respondentów pozwolił na zebranie i przeanalizowanie odpowiedzi od wielu sprzedawców oraz przyjrzenie się trendom branży e-commerce.

Dane pokazują, że chociaż 49% sprzedawców prowadzi e-sklep samodzielnie, a 71% z nich działa krócej niż trzy lata, to właśnie wraz z „wiekiem” sklepu szybko rośnie liczba zaangażowanych w niego osób. Nowe sklepy to w 67% samodzielne inicjatywy. W przypadku sklepów 5-letnich lub starszych już tylko w co czwartym właściciel działa sam, 29% ma wspólnika. Pozostali zatrudniają kilku pracowników, z czego aż 13% ma ich więcej niż pięcioro. O połowę wzrasta też w tym czasie liczba sprzedawców deklarujących, że sklep jest dla nich głównym lub znacznym źródłem dochodu.

Profesjonalnie od początku

Eksperci z Shopera podają kilka przykładów profesjonalizacji e-commerce. W przypadku sklepu Fridge by yDe własne laboratorium było niezbędne był już na starcie, czyli 11 lat temu. Nazwa firmy zawiera całą koncepcję jej produktu. Kosmetyki stworzone przez założycielkę sklepu, Magdalenę Beyer i przygotowane przez laborantki powinny być przechowywane w lodówce, ponieważ nie zawierają konserwantów, a wyłącznie naturalne składniki.

- Nasz pomysł na biznes wynikał z potrzeby stworzenia produktu, jakiego nie było na rynku, a który spełniałby restrykcyjne kryteria. Dlatego od samego początku istnienia firmy laboratorium, biuro oraz sklep stacjonarny stanowią całość - opowiada Monika Puchalska z Fridge by yDe. - Będąc producentami bardzo dobrego jakościowo i innowacyjnego produktu, mamy szybkie tempo wzrostu, dzięki czemu w krótkim czasie dołączyliśmy do grona klientów Shoper Premium – tłumaczy.

Nieco inaczej wyglądał rozwój sklepu Desportivo, który istnieje od 2011 r. i specjalizuje się w ofercie odzieży sportowej znanych marek. Zaczynał jednak od sprzedaży… używanych telefonów komórkowych na jednym z serwisów aukcyjnych.

- Z czasem nasze kanały sprzedaży stały się dużo bardziej zdywersyfikowane, a podstawą stał się sklep internetowy, który założyliśmy w 2017 r., skupiony na markowych ubraniach i obuwiu - wyjaśnia Łukasz Szeląg ze sklepu Desportivo. - Sprzedaje zarówno w Polsce jak i za granicą. Taki kierunek rozwoju podyktowało podążanie za klientami i praca nad ich zadowoleniem. Główne działy w firmie to logistyka, analityka i marketing – wymienia.

Inwestycja w rozwój

Tegoroczny raport Shopera pokazuje, że według sprzedawców najlepsze przełożenie na sprzedaż ma systematyczne wzbogacanie oferty i obsługa klienta na wysokim poziomie. Skupiają się więc na samym sednie biznesu.

- Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli przestaje liczyć na to, że sami wszystkiego dopilnują i delegują zadania na innych - mówi Jacek Zientkiewicz, brand manager Shoper.

W ubiegłym roku ponad dwie trzecie klientów platformy deklarowało, że samodzielnie zajmuje się marketingiem swoich sklepów. W tegorocznym badaniu odpowiedziała tak już tylko połowa respondentów, wzrosła zaś liczba właścicieli, którzy zlecają takie działania znajomemu fachowcowi lub agencji.

- Skupienie się na ofercie uchodzi za najlepszą inwestycję w rozwój. Najliczniejsza grupa respondentów badania przeprowadzonego przez Shoper (59 proc.) chce wprowadzić nowe produkty lub marki do oferty – dodaje Jacek Zientkiewicz.

 

Katarzyna Pierzchała 5183 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.