100 zł bez PIN-u: podniesienie limitu na ukończeniu

Trwają intensywne przygotowania do wprowadzenia podwyższonego do 100 zł limitu na płatności kartą bez PIN-u. Jego wdrożenie przewidziane jest w III kwartale - dowiedział się handelextra.pl.

Temat nie jest nowy. Pisaliśmy już o nim tutaj w maju ub.r. Wtedy to Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe, szacował, że podwyższenie limitu nastąpi najwcześniej w II kwartale 2019 r. Teraz już wiadomo, że to się nie uda.

Mastercard ani Visa oficjalnie nie wypowiadają się w sprawie konkretnego terminu wprowadzenia udogodnienia.

- Obecnie trwają przygotowania do wprowadzenia podwyższonego limitu na płatności kartą bez PIN-u. Mastercard prowadzi rozmowy z bankami wydawcami oraz agentami rozliczeniowymi. Data wejścia w życie zmian zostanie zakomunikowana przez Mastercard poprzez publikację stosownych biuletynów dla uczestników schematu płatniczego Mastercard – usłyszeliśmy jedynie. Podobną odpowiedź otrzymaliśmy z Visy.

Jak się jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy, najprawdopodobniej nastąpi to w III kwartale br.

Z czego wynika to przesunięcie? Zgodę na podniesienie progu każda z organizacji wydającej karty płatnicze musi uzyskać oddzielnie od Narodowego Banku Polskiego. Mastercard taką zgodę dostał jeszcze w ubiegłym roku, Visa w lutym br. (później złożyła wniosek). Zgodnie z prawem ci operatorzy nie mogą porozumieć się co do konkretnej daty wprowadzenia progu, wobec tego każdy z nich sam zobowiązany jest do wyznaczenia terminu wejścia w życie nowego rozwiązania.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że podwyższenie progu nastąpi w odstępie maksymalnie kilkudniowym przez te dwie firmy. Chodzi o to, aby zminimalizować zamieszanie z akceptacją przez terminale transakcji między 50 a 100 zł kartami różnych organizacji płatniczych. Obecnie trwają konsultacje z bankami odnośnie do optymalnego terminu i sposobu wdrożenia tej zmiany. Trwają też rozmowy z agentami rozliczeniowymi.

Planowane podwyższenie limitu płatności zbliżeniowych bez PIN do 100 zł odpowiada na potrzeby i oczekiwania konsumentów, którzy bardzo chętnie korzystają z tej technologii. W 2017 r. po raz pierwszy średnia wartość transakcji zbliżeniowej przekroczyła 50 zł (badanie Polasik Research przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polaków korzystających z płatności zbliżeniowych, maj 2018), a tym samym była ponad 3-krotnie wyższa niż w 2010 r.

Podniesienie limitu pozwoli więc zwiększyć szybkość i wygodę znacznej części tych transakcji (na kwoty do 100 zł), przy wykorzystaniu technologii, którą już dziś konsumenci wybierają najchętniej.

- Podniesienie limitu płatności bez PIN do 100 zł sprawi, że technologia zbliżeniowa stanie się jeszcze wygodniejsza i powszechniejsza, przyspieszając tę ewolucję w kierunku cyfrowości. Sądzimy, że polski rynek jest wystarczająco dojrzały i gotowy na tę zmianę – mówi Bartosz Ciołkowski, szef polskiego Mastercarda.

Aktualnie obowiązujący limit płatności zbliżeniowych bez PIN, w wysokości 50 zł, został ustalony w 2007 r. Od tamtej pory zmieniły się realia gospodarcze, co wpłynęło na zwiększenie wartości codziennych zakupów. Na przestrzeni 10 lat (2007-2017) skumulowany wzrost PKB w przeliczeniu na jednego Polaka wyniósł 49%. Oprócz rosnącej zamożności Polaków warto pamiętać również o inflacji, która sprawiła, że w ciągu dekady realna wartość nabywcza pieniądza spadła o łącznie 21,6%. Innymi słowy: zestaw produktów, który 10 lat temu był wart 100 zł, dziś kosztuje ponad 120 zł. W efekcie, maksymalna kwota 50 zł ustalona w 2007 r. przestała być adekwatna do dzisiejszych warunków.

Według Mastercard w porównaniu z innymi krajami europejskimi, aktualny limit transakcji bez PIN obowiązujący w Polsce należy do najniższych. Wyższe kwoty funkcjonują nie tylko w krajach Europy Zachodniej (np. w Wielkiej Brytanii 30 funtów, czyli ok. 145 zł; we Francji i Irlandii 30 euro, czyli ok. 130 zł), ale też w tych z Europy Środkowo-Wschodniej - np. na Litwie 25 euro, czyli ok. 105 zł; w Rumunii 100 lejów, czyli ok. 90 zł; na Słowacji 20 euro, czyli ok. 85 zł.

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 5103 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.