W poszukiwaniu polskiego wina, czyli Winnice Wzgórz Trzebnickich
Tropem wciąż popularnej frazy "Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie", prezentujemy kolejną polską winnicę.
Winnice Węgrów i Jaksonowice o łącznej powierzchni 3,5 hektara położone są w paśmie Wzgórz Trzebnickich w województwie dolnośląskim.
Produkowane są tutaj jedne z najczęściej nagradzanych i docenianych przez gości restauracji polskich win. Inicjatorem projektu, a jednocześnie winiarzem, jest Rafał Wesołowski.
Uważa on, że wyjątkową jakość swoich produktów zawdzięcza minimalnej ingerencji w uprawę winorośli. Dodatkowo podkreśla, że stosowanie praktyk biodynamicznych daje w rezultacie wina „szczere”, z minimalnymi ilościami siarki. Wzgórza Trzebnickie specjalizują się także w winach musujących produkowanych metodą charmata w małych, 50-litrowych zbiornikach ciśnieniowych. Aktualnie dostępne wino musujące to blend pinot noir oraz chardonnay (60:40%) z 2014 r., które dojrzewało 48 miesięcy nad osadem.
Zanim Rafał Wesołowski zajął się produkcją wina na cały etat, związany był z branżą IT. Wiedzę enologiczną zdobywał podczas licznych kursów w kraju i za granicą. Jak sam przyznaje, najwięcej nauczył się na swoich błędach. Przez lata nabrał wprawy w prowadzeniu winnic, ale nadal wiele trudności sprawia mu znalezienie kompetentnych pracowników, nierównomierne plonowanie, duża ilość dokumentacji oraz niejasne przepisy kontroli. Jego zdaniem polskie winiarstwo jest w fazie bardzo intensywnego rozwoju. Ilość nowo powstających winnic rośnie logarytmicznie. Ale jak zaznacza, są też minusy dynamicznego wzrostu: – Częstym błędem polskich winiarzy jest niewłaściwy wybór miejsca pod winnicę i losowy dobór odmian. Kolejnym problemem jest brak wykwalifikowanych osób, które będą w stanie zająć się uprawą i produkcją wina. Coraz częściej zdarza się, że wadliwe wina trafiają do sprzedaży. Obecność takich produktów wpływa negatywnie na ogólną ocenę polskich win – tłumaczy Wesołowski.
Plany na najbliższy czas to rozbudowa projektu Wzgórz Trzebnickich o kolejne dwie winnice, sklep, przetwórnię i miejsce z noclegami dla gości.
Winiarz: Rafał Wesołowski
Położenie winnicy:
Wzgórza Trzebnickie (miejscowości: Węgrów i Jaksonowice)
Rok założenia: 2008
Łączny areał nasadzeń: 3,5 ha
Krótka charakterystyka terroir: południowe stoki Wzgórz Trzebnickich wyróżnia specyficzny mikroklimat. Ponadto wzniesienie terenu o 100–130 metrów ponad otaczającą od południa dolinę Odry, a od północy Dolinę Baryczy pozwala na uprawę szczególnie wymagających szczepów winorośli – vitis vinifera. Sprzyjającym czynnikiem jest również rodzaj gleby. Charakter powstającym tu winom nadaje obecność grubej warstwy wiatropylnych lessów.
Roczna produkcja:
10 000–30 000 butelek
Uprawiane szczepy: riesling, gewürztraminer, pinot gris, chardonnay, pinot noir, cabernet sauvignon, rondo, regent.
Najważniejsze nagrody: Grand Prix Magazynu Wino dla najlepszej polskiej winiarni w 2017 roku, Złoty Korek dla Pinot Noir 2015, Srebrny Korek dla Pinot Noir 2016, liczne medale Grand Prix EnoExpo.
Strona internetowa:
www.wzgorzatrzebnickie.pl
W cyklu polskie winnice przedstawialiśmy także m.in. o Winnicy Wieliczka, Winnicy Płochockich, Winnicy Skarpa Dobrska, a o produkcji wina w Polsce przeczytasz tu.