WEI chce wycofania zakazu handlu w niedziele

WEI apeluje do rządu o jak najszybsze wycofanie się z zakazu handlu w niedzielę. Przewiduje, że ograniczenie handlu okaże się kosztem większym niż początkowo sądzono nie tylko dla gospodarki, ale także dla rządzącej partii w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Zdaniem przedstawicieli Warsaw Enterprise Institute ustawa ograniczająca handel w niedziele ma znacznie więcej przeciwników niż zwolenników. Uważają oni, że projekt pomyślany jako ukłon w stronę pracowników wielkich sieci, nie zadowala ani pracodawców, ani klientów, ani nawet samych „obdarowanych”. WEI podkreśla, że najbardziej na zakazie cierpią właściciele małych sklepów.

- W ostatnim roku z rynku zniknęło 11 tys. placówek. Szczególnie dramatycznie wygląda sytuacja finansowa osiedlowych sklepów warzywnych, podobnie ma się sytuacja księgarni czy sklepów obuwniczych – uważają przedstawiciele organizacji.

Wymieniają, że w ostatnim roku zbankrutowały 234 firmy handlowe, o 7% więcej niż przed rokiem. W tym aż 148 hurtowni, czyli o 6% niż w 2017 r.

- Nawet jeżeli jutro rząd wycofałby się z felernej ustawy, to straty, głównie te związane z bankructwami przedsiębiorców, zaskoczonych nowymi regulacjami, będą trudne do odrobienia przez kilkanaście lat – uważają w WEI.

Powołują się przy tym na dane Polskiej Izby Handlu, według której w listopadzie 2018 r. całkowita wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 mkw. była o 9,2% niższa niż w październiku 2018 r. Liczba transakcji w listopadzie br. była aż o 13% niższa niż miesiąc wcześniej i o około 2% niższa niż w listopadzie 2017 r. Dlatego też – zdaniem WEI - dalsze zaostrzanie zakazów będzie ewidentnym działaniem na szkodę gospodarki całego państwa, a co za tym idzie musi się odbić na notowaniach rządu.

WEI rekomenduje więc:

- zniesienie zakazu handlu w niedzielę ze skutkiem natychmiastowym, czyli wyrzucenie do kosza ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. 2018 poz. 305);

- napisanie nowej ustawy, przywracającej handel w niedzielę;

 - podjęcie natychmiastowych rozmów z przedstawicielami branży handlowej, przy szczególnym uwzględnieniu środowiska MŚP, co do innych barier i przeszkód administracyjno-podatkowych w handlu;

- powołanie stałego forum do dyskusji nad bieżącymi problemami dotyczącymi sektora MŚP. Ze szczególnym uwzględnieniem branży handlowej, która to wypracowuje 20 proc. polskiego PKB;

- rekomenduje również wpisanie na stałe do Kodeksu Pracy gwarancji dwóch wolnych niedziele w miesiącu dla wszystkich pracowników etatowych. Takie rozwiązanie byłoby kompromisowe i nie powodowałoby strat dla przedsiębiorców i frustracji u klientów.

Katarzyna Pierzchała 5193 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.