InicJaTyWy to program, którego celem jest zaangażowanie pracowników firmy w działania poprawiające warunki codziennego życia mieszkańców miejscowości, w których działają browary i biura Carlsberg Polska. Do programu mógł się zgłosić każdy, opisać swój pomysł na działania lokalne obliczone na długotrwały efekt oraz złożyć wniosek o grant w wysokości 7 tys. zł.

Każdy z pracowników ma możliwość przedstawienia swojego autorskiego pomysłu i zawnioskowania o grant - mówi Jagoda Jastrzębska, Kierownik ds. rozwoju odpowiedzialnego biznesu w Carlsberg Polska. - W ramach programu nasi wolontariusze rewitalizują tereny zielone, wyposażają i porządkują obiekty sportowe, a także wspierają działania z obszaru kultury i edukacji. Ich inicjatywy spotykają się z dużym uznaniem mieszkańców i władz lokalnych. Czasami także inspirują innych i stają się częścią większych lokalnych przedsięwzięć.

W tegorocznej edycji programu 41 wolontariuszy z Browaru Kasztelan zrealizowało 7 projektów w Sierpcu i okolicach. 38 pracowników Browaru Okocim wprowadziło w życie swoje 4 projekty w Brzesku. Zaś zespół pracowników Browaru Bosman ukończył dwuletni projekt w szczecińskiej dzielnicy Pomorzany.

W ramach 5. edycji programu grantowego InicJaTyWy zrealizowano następujące projekty:

- w Sierpcu wybudowano boisko do piłki siatkowej plażowej w Rydzewie - wyposażenie i nasadzenie zieleni, zagospodarowano skwer przy stacji PKP, utworzono miejsce integracyjne dla mieszkańców, oczyszczono staw i stworzono przy nim miejsce wypoczynkowe, stworzono w Mochowej miejsce do aktywnego wypoczynku ze stołem do gry w tenisa, utworzono boisko do gry w piłkę nożną i siatkową w Sudragach oraz zmodernizowano boisko piłkarskie i zagospodarowano teren w Łąkiem;

- w Brzesku zrewitalizowano tereny zielone i dokonano renowacji miejsc zabytkowych przy siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Browaru Okocim, uporządkowano i zazieleniono teren wokół amfiteatru w Łoniowej, wyremontowano i wyposażono salę teatralną w PST Teatrze w Porębie Spytkowskiej;

- w ramach programu „InicJaTyWy” zespół wolontariuszy z Bosmana zaangażował się w uporządkowanie terenu wokół stadionu w szczecińskiej dzielnicy Pomorzany, gdzie usytuowany jest browar, i doposażenie go w sprzęt sportowy. Dodatkowo w ramach obchodów jubileuszu 170-lecia Bosmana, wolontariusze browaru uporządkowali i zasadzili drzewka wiśni na osiedlu Pomorzany.

Od 2014 r., kiedy powstał program, Carlsberg Polska przeznaczył na InicJaTyWy swoich pracowników 380 tys. złotych. W ciągu pięciu edycji programu zrealizowanych zostało 47 projektów w czterech lokalizacjach: w Brzesku, Sierpcu, Szczecinie i Warszawie. W działania zaangażowało się 324 pracowników, którzy przepracowali społecznie 3 743 godziny.