Pizza na talerzu

9 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy - włoskiego dania, które uwielbiają również Polacy. Zamawiany ją w ilościach hurtowych, ale też kupujemy w sklepach lub przyrządzamy samodzielnie w domach.

Aż 96% Polaków deklaruje, że konsumuje pizzę, z czego 70% spożywa ją w domu (według badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Pollster). Głównie jest to pizza zamawiana w restauracji, z dowozem do miejsca zamieszkania. Zaledwie 10% badanych wybiera pizzę ze sklepu, natomiast prawie 20% przyrządza ją samodzielnie w domu.

Pomimo niewielkiej popularności pizzy ze sklepu, rynek ten stopniowo rośnie – w ciągu ostatnich pięciu lat o około 6% rocznie. Patrząc jednak na wyniki sprzedaży w krajach Europy zachodniej – nadal jest potencjał do wzrostu. Według danych firmy Mintel, w 2017 r. w Niemczech konsumenci nabyli łącznie aż 253 tys. t pizzy, w Hiszpanii 128 tys. t, zaś we Włoszech – 79 tys. t. W Polsce było to zaledwie 31,5 tys. t.

Kupując gotową pizzę w sklepie, konsumenci sięgają przede wszystkim po pizzę mrożoną – to prawie 80% pizz oferowanych w detalu. Najbardziej popularne są pizze pod marką własną sieci - mają ponad 40-procentowy udział w rynku w ujęciu wolumenowym – komentuje Marta Skrzypczyk, dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych Sektora Agro w Banku BGŻ BNP Paribas.

Najpopularniejsze są pizze z dodatkiem mięsa (szynki, salami). Można jednak zauważyć, że producenci dostrzegają trend ograniczania spożycia mięsa czerwonego, ponieważ wśród nowych produktów coraz częściej pojawiają się pizze wegetariańskie. Niemniej, ten segment nadal pozostaje niszowy - według danych firmy Mintel, to 14% nowości pojawiających się na rynku.

Pizze dostępne w sklepie, to najtańsza opcja dla konsumentów. Przygotowanie klasycznej pizzy w domu, z dodatkiem szynki i pieczarek, to koszt 16 - 22 zł, w zależności od składników. Największy koszt to zakup sera oraz pomidorów lub przecieru pomidorowego – stanowią one połowę poniesionych wydatków. Z kolei ceny pizzy mrożonej wynoszą przeciętnie od 6 zł do 12 zł.

To niewiele biorąc pod uwagę cen pizz zamawianych w lokach. Z danych PizzaPortal.pl wynika, że Polacy średnio na jedno zamówienie pizzy wydają prawie 40 zł. Nieznacznie różne są jednak ceny najpopularniejszej z pizz – capricciosy – w poszczególnych miastach. - Stosowany przez nas tzw. capricciosa index, czyli uśredniona cena tego rodzaju pizzy w danym mieście pokazuje, że w Warszawie za jedną capricciosę trzeba zapłacić 33 zł, w Krakowie 31 zł, w Łodzi i we Wrocławiu 29 zł, w Poznaniu 28 zł, a w Toruniu tylko 22 zł. Najpopularniejszym rozmiarem pizzy jest zaś ta o średnicy 42 cm, którą wybiera 18% zamawiających - Piotr Kruszyński, CEO PizzaPortal.pl.

Druga w kolejności (po pizzy capricciosa) najpopularniejszych pizz jest margherita, a potem pepperoni. Kolejnymi pod względem popularności są pizza hawajska, salami, mafioso, funghi, roma, supreme i wiejska.

Konsumenci chętnie sięgają też po pizzę z sosami – numerem jeden jest czosnkowy, popularne są także pomidorowy, ostry, BBQ, musztardowo-miodowy i serowy. Z dodatków najczęściej wybieramy szynkę (19%), salami (15%), pieczarki (14%), cebulę (12%), boczek (6%), kebab, oliwki, czosnek i jalapeño (5%).

Czy wiesz, że...?

Pierwsza pizzeria została otwarta w Neapolu w XVIII wieku. Wzbudziła tak wielkie zainteresowanie, że odwiedził ją sam król. W XIX wieku jeden z kucharzy przygotował królowej Małgorzacie Sabaudzkiej specjalną pizzę z serem mozzarella. Królowa była zachwycona, a kucharz na jej część nazwał pizzę "margeritą". Dziś nie sposób jest zliczyć wszystkich rodzajów pizzy. Może dlatego wielbicieli tego dania wciąż przybywa

Zdjęcie: Shutterstock

Ilona Mrozowska 4905 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.