Skrytki pocztowe idą na rekord

Największa liczba automatycznych skrytek pocztowych (takich jak rodzime paczkomaty) umieszczonych w jednym miejscu znajduje się w Kijowie - jest ich aż 1182. Tym samym projekt ten został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

W styczniu 2019 r. komisja Rekordów Guinnessa ogłosiła, że w Kijowie powstało miejsce gromadzące największą liczbę zautomatyzowanych skrytek pocztowych na świecie, a twórcy projektu otrzymali oficjalny certyfikat wstąpienia do Księgi Rekordów Guinnessa.

Łącznie elektronicznych skrytek pocztowych umieszczonych w jednej placówce, czyli w ukraińskim National Expo Center, jest aż 1182.

Co ciekawe, nagrodzona placówka pomogła obdarować prezentami świątecznymi prawie półtora tysiąca dzieci. 1000 odwiedzających skorzystało tu z technologii "kliknij i odbierz", aby kupić i dostarczyć swoje prezenty w okresie od 22 grudnia 2018 r. do 14 stycznia tego roku.

Nad zbudowaniem elektronicznego systemu w National Expo Center pracowało 115 osób przez 87 tys. godzin. Placówka ma 5 jednostek zarządzających. Projekt został opracowany przez Omnic - międzynarodową grupę technologiczną z siedzibą w San Francisco, wraz ze wsparciem akceleratora biznesowego Omni Campus z Kijowa.
 
- Celem projektu było wprowadzenie dzieci do świata nowych technologii i zaprezentowanie naszego nowatorskiego, zautomatyzowanego procesu przyjmowania towarów, który uplasował się w Księdze Rekordów Guinnessa i okazał się wielkim sukcesem - mówi Ann Snitko, dyrektor regionalna Omnic.
 
Technologia automatycznych skrytek staje się coraz popularniejsza na całym świecie jako trend silnie związany z Internetem Rzeczy. Automatyka staje się istotnym elementem logistyki zakupów internetowych.

- Grupa Omnic aspiruje do czołówki branży rozwiązań technologicznych dla automatycznych skrytek. Zainwestowaliśmy 3,45 mln dol. w badania i rozwój oraz opracowaliśmy technologię przy wsparciu Centrum ds. Przedsiębiorczości i Technologii Satarja - wyjaśnia Snitko.

W Polsce największą sieć skrytek do odbioru przesyłek zamówionych w e-sklepach ma firma InPost.

Ilona Mrozowska 4591 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.