Handel w niedziele pod lupą premiera

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział (5 lutego), że teraz rząd zajmie się oceną skutków regulacji ograniczeń handlu w niedziele, które obowiązują w Polsce od marca 2018 r.

- Dokonujemy przeglądu tego, jaki wpływ na mniejsze i większe sklepy, ale przede wszystkim na ludzi, miała ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że "w najbliższym czasie zapadną decyzje związane z tym tematem".

Premier podczas wtorkowego briefingu został zapytany o możliwość wycofania się przez rząd z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Morawiecki zaznaczył, że w każdej ustawie jest "kluczowy dział" zajmujący się oceną skutków regulacji. - I po pewnym czasie działania danej ustawy przyglądamy się, jak ustawa w praktyce działa, bo co innego jest na papierze czasami, a co innego w rzeczywistości - mówił. Dodał, że dotyczy to każdej ustawy.

- Dlatego dzisiaj dokonujemy przeglądu tego, jaki wpływ ta ustawa (o wolnych niedzielach - red.) miała na mniejsze sklepy, większe sklepy, rodzinne, ale przede wszystkim na ludzi, jakie są preferencje ludzi, czego ludzie oczekują. Ponieważ jesteśmy rządem, który słucha społeczeństwa i chcemy postępować tak, żeby było jak najlepiej dla zdrowia, dla życia społecznego - podkreślił premier.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu - ta ostatnia, z wyjątkami przed świętami. Natomiast od 1 stycznia 2020 r. zakaz handlu dotyczyć będzie wszystkich niedziel z wyjątkiem 7 w roku. Sprawdź, kiedy bez przeszkód będzie można zrobić zakupy.

Źródło: PAP