Bonduelle z lekkim spadkiem

Przychody Grupy Bonduelle za pierwsze półrocze roku obrotowego 2018-2019 (czyli drugie półrocze roku 2018) wyniosły 1,41 mld euro, co stanowi spadek o 1% rok do roku zarówno nominalnie, jak i like for like.

Przejęcie na początku lipca 2018 r. działalności gospodarczej Del Monte wniosło do przychodów w tym okresie dodatni wkład w wysokości 1,2%, natomiast wahania kursów walutowych, głównie osłabienie rosyjskiego rubla i dolara kanadyjskiego, odbiły się na wynikach negatywnie, pomniejszając przychody o 1,1%.

W Europie, która wypracowała 45,7% obrotów grupy, nastąpił wzrost o 1,4% nominalnie i o 1,6% LfL.

– Po trudnym początku półrocza, segmenty operacyjne warzyw w puszkach oraz mrożonych odnotowały silny solidny wzrost – komentuje Bonduelle w komunikacie. – Z drugiej strony, po pierwszym kwartale, który upłynął pod znakiem sprzyjających warunków pogodowych, segment warzyw świeżych i gotowych do spożycia odnotował w drugim kwartale ograniczony wzrost, na co częściowo wpłynęły protesty "żółtych kamizelek", które miały miejsce we Francji – wyjaśnia firma.

Przychody pozostałych regionów świata, stanowiące 54,3% przychodów grupy, zmniejszyły się o 2,9% nominalnie i o 3,1% LfL.

22 stycznia 2019 r. Grupa Bonduelle poinformowała o rozpoczęciu rozmów z amerykańską firmą Seneca Foods Corporation na temat nabycia fabryki w Lebanonie w stanie Pensylwania. Zakład ten, zajmujący się pakowaniem produktów mrożonych, został wybudowany w 2008 roku i przejęty przez Senecę w 2010 roku. Wyposażony jest w siedem linii produkcyjnych, ma moce produkcyjne wielkości 45 tys. ton i zatrudnia 140 stałych pracowników. Zamknięcie transakcji spodziewane jest w ciągu kilku najbliższych tygodni. Ta akwizycja, podobnie jak wcześniejsze przejęcie Del Monte, ma być głównym źródłem wzrostu przychodów Bonduelle w nadchodzących miesiącach.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.