Dino zastąpi Eurocash w indeksie WIG20

Dino Polska zastąpi Eurocash lub Energę w portfelu WIG20 po lutowej rewizji indeksów GPW - ocenia w rozmowie z PAP Biznes Maciej Marcinowski z Trigon DM.

Po sesji 15 lutego GPW stworzy ranking spółek, który będzie podstawą do zmian w składach indeksów - giełda ogłosi je 28 lutego. Ranking obliczany jest na podstawie obrotów akcjami spółek za ostatnie 12 miesięcy oraz wartości akcji w wolnym obrocie, wyznaczoną w oparciu o losowo wybrany kurs zamknięcia z ostatnich pięciu dni sesyjnych, licząc wstecz od dnia rankingu.

- Dino Polska na pewno wejdzie do WIG20 w ramach najbliższej rewizji. Na pograniczu opuszczenia indeksu są natomiast Eurocash i Energa - powiedział PAP Biznes Marcinowski.

Na dzień 1 lutego najmniejszy udział w portfelu indeksu WIG20, 0,7-procentowy, miał Eurocash, a przedostatnie miejsce, z udziałem na poziomie 0,93% zajmowała Energa.

Z kolei udział Dino w portfelu mWIG40 wynosił 7,76% i był trzecim najwyższym po dwóch bankach - ING Banku Śląskim i Millennium. Instytucje te nie mogą jednak wejść do WIG20, chyba że zastąpiłyby w indeksie inny bank: w WIG20 może być jednocześnie notowanych maksymalnie pięć spółek z danego sektora - limit ten jest obecnie wykorzystany w przypadku banków PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, mBank i Alior Bank.

Źródło: Infostrefa za PAP Biznes