Właściciel Stokrotki tworzy nową spółkę

Maxima International Sourcing, bo o niej mowa, będzie świadczyć usługi pośrednictwa na rzecz należących do Grupy Maxima sieci handlowych w krajach bałtyckich, Polsce i Bułgarii, a także rozwijać marki własne i prowadzić działalność na rynku hurtowym.

Należąca do Grupy Maxima nowa spółka rozpocznie działalność z początkiem lutego.

Zarząd Maxima International Sourcing na stanowisko dyrektora generalnego powołał Tomasa Palevičiusa (na zdjęciu), który od wiosny był dyrektorem handlowym w spółce Franmax.

Tomas Palevičius ma ponad 20-letnie doświadczenie w handlu detalicznym i hurtowym. Przed dołączeniem do Grupy Maxima przez ponad 9 lat pracował dla Grupy Kotryna, operatora sklepów detalicznych dla dzieci w krajach bałtyckich, jako dyrektor sprzedaży w krajach bałtyckich oraz członek zarządu.

- Przy rosnącym zasięgu geograficznym działalności Grupy Maxima negocjowanie z dużymi międzynarodowymi dostawcami zyskuje na znaczeniu. Głównym priorytetem nowoutworzonej spółki jest efektywna konsolidacja procesów zakupowych i zapewnienie, że pozyskiwanie produktów na różnych rynkach odbywa się na jak najbardziej atrakcyjnych warunkach tak, abyśmy mogli oferować dobre ceny klientom. Jesteśmy także otwarci na współpracę z innymi firmami handlowymi w zakresie negocjowania z dużymi dostawcami - mówi Tomas Palevičius.

W zarządzie Maxima International Sourcing zasiadają dyrektorzy handlowi Maximy na kraje bałtyckie - Vilma Drulienė (Maxima LT), Viktors Troicins (Maxima Latvija) i Kristina Mustonen (Maxima EESTI) – a także Gintaras Jasinskas, który odpowiada za projekty handlowe w Polsce i Bułgarii. Prezesem zarządu jest Ieva Lauraitytė, dyrektor handlowa Grupy Maxima.

Po utworzeniu spółka będzie liczyła 125 pracowników. Liczba pracowników powinna przekroczyć 140 w nadchodzących miesiącach.

O decyzji w sprawie utworzenia Maxima International Sourcing Grupa Maxima informowała zeszłej jesieni. Spółka zostanie utworzona poprzez wydzielenie części działalności Franmax, firmy świadczącej usługi franczyzowe i agencyjne na rzecz spółek grupy, w celu zwiększenia i wzmocnienia kompetencji w zakresie zakupów międzynarodowych. Po reorganizacji funkcjonować będą dwie spółki: Franmax UAB oraz wydzielona Maxima International Sourcing UAB.

Spółka Franmax będzie w dalszym ciągu świadczyła usługi franczyzowe i usługi wsparcia na rzecz spółek z grupy w obszarze IT, łańcucha dostaw i otwierania sklepów.

Grupa Maxima jest właścicielem sieci handlowej Maxima w krajach bałtyckich, sieci Stokrotka w Polsce, sieci T-Market w Bułgarii oraz działającego w krajach bałtyckich sklepu internetowego Barbora. W 2018 roku spółka zrealizowała emisję 5-letnich obligacji o wartości 300 mln euro. Grupa Maxima jest częścią Vilniaus Prekyba, jednej z największych grup handlu detalicznego w krajach bałtyckich i Europie Środkowo-Wschodniej.

Joanna Hamdan 14696 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.