Osiecka przed Carrefourem

W Warszawie na Saskiej Kępie w miejscu kawiarni Rue de Paris pojawił się Carrefour Express. Problem w tym, że od lat znajduje się tu słynna rzeźba zamyślonej Agnieszki Osieckiej siedzącej właśnie przy kawiarnianym stoliku. Czy teraz będzie witała w drzwiach klientów Carrefoura?

Zdjęcie: Saska Kępa Lokalnie

W maju 2017 r. minęło 10 lat gdy podczas Święta Saskiej Kępy został odsłonięty pomnik Agnieszki Osieckiej, artystki i mieszkanki tej właśnie dzielnicy. Projekt rzeźby wykonali saskokępscy artyści – Teresa i Dariusz Kowalscy.

Monument przedstawia 30-letnią poetkę siedzącą przy kawiarnianym stoliku z rozrzuconymi kartkami, patrzącą w dal.

Figura upamiętniająca poetkę stanęła na skrzyżowaniu ulic Francuskiej i Obrońców, przed kawiarnią Rue de Paris (dawniej znajdowała się tu drogeria).

Problem w tym, że kawiarnia znika z mapy Saskiej Kępy a w jej miejsce pojawił się Carrefour Express. Na forum zrzeszającym mieszkańców Saskiej Kępy padło pytania "Czy uchodzi, aby Agnieszka firmowała taki obiekt? Czy nie powinna zostać przeniesiona w bardziej pasujące miejsce?".

Głosy mieszkańców są podzielone, choć większość z nich - jak wynika z dyskusji - zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę pomnik Osieckiej nie firmował kawiarni a jest po prostu częścią Saskiej Kępy. - Starajmy się jako mieszkańcy zadbać by sieć to miejsce jakoś potraktowała z szacunkiem. Może kilka metrów strefy ochronnej? By przy samym pomniku nie stanął kosz na śmieci/ stojak do przywiązania psa itp? - piszą mieszkańcy. - (...) podejrzewam, że kluczowa dla nas będzie osoba odpowiedzialna już za ten konkretny sklep - zastanawia się inny mieszkaniec.

Poprosiliśmy o komentarz Carrefoura w tej sprawie, ale sieć odcina się ewentualnych problemów z ustawieniem rzeźby. - Carrefour Polska nie jest właścicielem rzeźby, w związku z czym nie ma prawa do podejmowania decyzji odnośnie jej lokalizacji - usłyszeliśmy.

Agnieszka Osiecka to poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyserka teatralna i telewizyjna, dziennikarka. Zmarła w 1997 r. Drugi jej pomnik znajduje się w Opolu.

Ilona Mrozowska 4596 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.