Nocna prohibicja w Poznaniu kością niezgody

Mieszkańcy Śródki (część Poznania) narzekają na "alkoholowe wycieczki" imprezowiczów bawiących się w weekendy na Starym Mieście. Twierdzą, że wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży alkoholu w ścisłym centrum miasta odbija się na ich bezpieczeństwie.

Nocny zakaz sprzedaży alkoholu obowiązuje w Poznaniu od 31 maja 2018 r. Chodzi o sklepy znajdujące się na terenie osiedla Stare Miasto. Takich placówek jest w tym miejscu ponad tysiąc. Zakaz nie dotyczy jednak pubów, restauracji, czy pijalni wódki i tu - jak wskazuje "Głos Wielkopolski" jest problem.
 
– Zwłaszcza w weekendy wieczorem można zobaczyć alkoholowe wycieczki, które ze Starego Miasta wędrują na stację benzynową znajdującą się na rondzie Śródka – pisze 
"GW" powołując się na opowieści mieszkańców Śródki. – To zazwyczaj młodzi ludzie, są głośni, podpici i zaczepiają innych. To zjawisko nasiliło się w momencie, kiedy na Starym Mieście wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22.00.
 
Tymczasem jeszcze we wrześniu ub.r. Hanna Surma, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta mówiła w rozmowie z handelextra.pl, że wprowadzony zakaz pozytywnie wpływa na wizerunek Poznania w oczach turystów oraz poprawia komfort życia i bezpieczeństwa mieszkańców w tym rejonie miasta. Szczegóły tutaj.

Teraz, jak informuje "Głos Wielkopolski", skargi od mieszkańców Poznania, którzy wieczorami nie czują się bezpiecznie, zaczynają już napływać do Rady Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria. Czy więc Poznań zdecyduje się na zniesienie nocnej prohibicji? Jak na razie takich planów nie ma, ale jest miasto w Polsce - Krosno - które na taki krok się zdecydowało i to błyskawicznie - nocny zakaz sprzedaży alkoholu obowiązywał tu zaledwie miesiąc (w październiku 2018 r.). Zakaz wywołał bowiem protesty środowiska handlowców, do magistratu trafiły też listy z podpisami mieszkańców o zniesieniu go.
 
Są jednak miejscowości, które chwalą sobie nowe rozwiązania, choćby turystyczne Mielno. - Po szeroko zakrojonych konsultacjach stwierdziliśmy, że skoro ustawodawca umożliwił nam zastosowanie takiego narzędzia, to warto spróbować. A wszystko to w kierunku dla nas priorytetowym, tzn. poprawy bezpieczeństwa. Efekty są już widoczne. Statystyki policyjne wskazują, że awantur czy rozbojów w centrum miasta w wakacje było mniej – mówiła nam jesienią Mirosława Diwyk-Koza, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Mielnie.
 
Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, podobnie jak ograniczenie handlu w niedziele, weszła w życie w marcu 2018 r. i nadała radom gmin uprawnienie do zakazania sprzedaży alkoholu pomiędzy 22.00 a 6.00.