P&G dołącza do e-commerce'owej platformy Loop

W ten sposób koncern inspiruje do zmiany podejścia wykorzystywania opakowań jednorazowych oraz produkcji odpadów.

P&G ogłosił plany wprowadzenia opakowań nadających się do ponownego wykorzystania i wielokrotnego napełniania dla niektórych ze swoich najbardziej popularnych produktów.

W tym celu producent nawiązał współpracę z Loop, platformą e-commerce stworzoną wokół idei gospodarki o obiegu zamkniętym przez spółkę TerraCycle, międzynarodowego lidera w sektorze recyclingu.

W jej ramach P&G wprowadziło także nowe rozwiązanie działające w myśl zasady „odbieraj i przetwarzaj”, które przyczyni się do wyeliminowania odpadów. Wiele globalnych marek koncernu takich jak Pantene, Tide, Cascade oraz Oral-B jeszcze w tym roku będzie dostępnych na tej platformie.

Loop to narzędzie zarządzania opakowaniami i zakupami, stworzone na podstawie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Celem platformy jest poprawa efektów oddziaływania na środowisko i standardów w zakresie zakupów w porównaniu ze stosowanymi obecnie w e-commerce. Oferowane w ramach platformy opakowania produktów są odbierane, czyszczone, ponownie napełniane i gotowe do ponownego wykorzystywania. Serwis Loop oferuje także możliwość odbioru zużytych produktów bezpośrednio od konsumentów w celu ich ponownego przetworzenia lub użycia. P&G to pierwszy producent produktów konsumenckich, który dołączył do platformy Loop.

O współpracy P&G i Loop poinformowano podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Jest to kolejny krok na drodze do realizacji celów w obszarze dbałości o środowisko, zawartych Strategii Zrównoważonego Rozwoju Ambition 2030 spółki P&G, a także dowód na zaangażowanie w działania, które pozwolą przekuć ekologiczne idee w codzienne czynności. Przykładem działań P&G dążącym do idei gospodarki o obiegu zamkniętym są opakowania head & shoulders wykonane w 100 % z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu (PCR - post consumer recycled resin), w tym z plastiku zbieranego na plażach. 50% PCR zawierają także produkty Lenor i Lenor Unstoppables, dostępne także na polskim rynku oraz wiele innych. Długofalowa strategia  zakłada, że do 2030 wszystkie opakowania produktów P&G będą się nadawały do recyklingu.

na platformie Loop znajdzie się 11 marek P&G w jednym z trzech formatów. Działanie systemu Loop zostanie przetestowane, a następnie zoptymalizowane na bazie wniosków wyciągniętych po pilotażowym jej uruchomieniu, zaplanowanym na połowę 2019 r. - w Paryżu i Nowym Jorku.

Dla produktów marek gospodarstwa domowego, takich jak Pantene, Tide, Cascade, czy Crest opracowano nowe trwałe opakowania, które nadają się do ponownego napełnienia, w tym luksusowe pojemniki wyposażone w nowe funkcje i parametry.

  • Szampon i odżywka Pantene będą dostępne w unikalnej butelce wykonanej z lekkiego, wytrzymałego aluminium.
  • Marka proszków do prania Tide, wprowadzi na platformę Loop Tide pureclean, płyn do prania na bazie roślin dostępny w nowej wytrzymałej butelce wykonanej ze stali nierdzewnej z wygodną nakrętką i lejkiem.
  • Cascade, marka środków do mycia naczyń opracowała nowe ultrawytrzymałe opakowanie dla tabletek Cascade ActionPacs, które pozwalają zrezygnować z mycia wstępnego.
  • W imię realizacji zrównoważonego podejścia do opracowania produktów higieny jamy ustnej, Crest wprowadza nowy płyn do płukania ust Crest Platinum, którego formuła gwarantuje świeży oddech i zapobiega przebarwieniom – a wszystko to zamknięte w ekologicznej szklanej butelce nadającej się do ponownego napełnienia.
  • Marki Ariel i Febreze wprowadzają wytrzymałe opakowania do ponownego napełnienia, dostępne także w sklepach, a tym samym testują nowy model pozwalający na ponowne napełnienie i wykorzystanie.

Z kolei:

  • Oral-B, przetestuje rozwiązania stworzone z myślą o gospodarce obiegu zamkniętego zarówno w szczoteczkach elektrycznych, jak i tradycyjnych. Oral-B Clic, nowy model szczoteczki tradycyjnej, zostanie wyposażony w wytrzymałą rączkę i mechanizm pozwalający na wymianę głowicy szczoteczki. Platforma Loop będzie ponownie przetwarzać zużyte głowice zarówno szczoteczek elektrycznych, jak i tradycyjnych.
  • Marki Gillette i Venus wprowadzą zestawy podróżne, zawierające wytrzymałe opakowania, które konsument będzie mógł przechowywać wraz z rączką maszynki. Zużyte części i ostrza z maszynek będą odbierane od użytkowników przez TerraCycle i ponownie przetwarzane.

Natomiast:

  • Pampers i Always przetestują odbiór zużytych artykułów higienicznych bezpośrednio z domów użytkowników w celu ich dalszego przetworzenia przy wykorzystaniu własnej technologii, opracowanej przez Fater – jest to wspólne przedsięwzięcie realizowane przez P&G i Angelini Group. W wyniku jej zastosowania, środki higieniczne o właściwościach absorpcyjnych, zostają zamienione w surowce wtórne do zastosowania przy wytworzeniu bardziej wartościowych produktów (np. bionawozów).
Joanna Hamdan 14724 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.