Francuski producent alkoholu na ratunek MBWS

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek o przejęcie kontroli nad Marie Brizard Wine & Spirits, producenta m.in. wódki Sobieski czy Krupniku.

– Zgłaszana transakcja dotyczy bezpośredniego przejęcia przez Compagnie Financière Européenne de Prises de Participation z siedzibą w Charenton le Pont, Francja („Cofepp”) wyłącznej kontroli nad Marie Brizard Wine & Spirits S.A. z siedzibą w Paryżu, Francja (“MBWS”). Przejęcie kontroli nastąpi w drodze objęcia akcji w podwyższonym kapitale akcyjnym MBWS – podał UOKiK.

Podstawowa działalność Cofepp obejmuje komercjalizację i produkcję (destylację, starzenie i butelkowanie) produktów alkoholowych pod markami własnymi oraz pod markami sprzedawców detalicznych w kanale detalicznym i w kanale Ho-Re-Ca (hotele, restauracje, catering). Obecnie producent ten jest największym akcjonariuszem MBWS, posiadającym 29,47% udziałów w przedsiębiorstwie.

MBWS wytwarza i sprzedaje szeroki asortyment wina i napojów spirytusowych w pięciu następujących regionach: Europa Zachodnia, Europa Środkowa i Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka, Ameryka oraz Azja i Pacyfik. Spółka posiada szeroki portfel znanych marek produktów spirytusowych, takich jak wódki Sobieski i Krupnik, whisky William Peel, likiery Marie Brizard, napoje owocowe na bazie wina Fruits and Wine czy koniak Maison Gautier.

Producent od dawna boryka się ze spadająca sprzedażą, zwłaszcza na rynku polskim w segmencie wódki czystej. W 2017 roku sprzedaż netto grupy spadła o 1,8% do 423,3 mln euro, a marża brutto skurczyła się z 37,1% do 31,8%. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej spadek wyniósł 19,8%, a w samej Polsce 33,9%. W I połowie 2018 roku sprzedaż netto Grupy spadła rok do roku o kolejne 7,6%, a marża do 25,5%. Zysk brutto w tym czasie sięgnął 48,6 mln euro, o 25,9% mniej niż rok wcześniej.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.