Autorem artykułu jest Jarek Sygitowicz, wiceprezes zarządu ZenCard.

Jeśli chcesz wygrać z konkurencją, powinieneś grać z klientami do jednej bramki. Jak możesz  zachęcić ich do przyłączenia się do drużyny? Intuicyjnie czujesz pewnie, że gracze są różni - część z nich to Ronaldo, Messi czy Lewandowski. Inni to trampkarze z nadwagą i nadmiernym zamiłowaniem do piwa.

Oto 5 typów klientów, na których należy zwrócić uwagę, jeśli chce się zacząć budować swoją drużynę.

1.    Klienci najlepsi - VIP

Klienci VIP to tacy, którzy przychodzą często, wydają dużo i regularnie. Lubią Twój sklep, restaurację czy salon. Lubią lokalizację, ceny, Twoje produkty, czy usługi. 

Czy wiesz, jak ta grupa klientów może pomóc Ci zwiększyć obroty? 

 • Poproś ich o referencje lub komentarze oraz o opinie w mediach społecznościowych - możesz to zrobić po transakcji
 • Poproś ich o dane kontaktowe po to, byś mógł swobodnie wysyłać im informacje o nowościach produktowych czy promocjach - najlepszą metodą na to jest uruchomienie programu lojalnościowego
 • Jeśli masz już program lojalnościowy, możesz traktować ich jak na status VIP przystało i uruchamiać dla nich promocje wcześniej niż dla pozostałych klientów. Wyprzedaż wiosenna rozpoczyna się w marcu? Uruchom ją dla klientów VIP 3 dni wcześniej. Docenią wygodę kupowania bez tłumu w sklepie i poczują się wyjątkowo.

2.  Grupa klientów VIP na granicy odejścia

Bez paniki - może wyjechali na wakacje lub w długą podróż służbową? Kluczem jest to, że dysponujesz zebranymi od nich  informacjami kontaktowymi. Możesz więc zadziałać i zachęcić ich do powrotu. 

Odzyskanie straconych klientów nie uda się w 100 procentach. Część z nich mogła się po prostu przeprowadzić lub stracić zainteresowanie Twoimi produktami (ubranka dziecięce? Potrzebne tylko do pewnego momentu). 

Jak zwiększyć obroty dzięki takiemu segmentowi klientów?

 • Wyślij im informacje o nowych produktach w ofercie - możliwe, że wrócą zwabieni nowinkami
 • Wyślij im kupon rabatowy zachęcający do powrotu
 • Masz sklep internetowy? Wyślij tej grupie klientów ofertę z linkiem - przeprowadzka nie zawsze musi oznaczać zakończenie współpracy.

3.    Klienci nowi 

Ludzie, którzy dopiero odkryli Twój sklep, są niezwykle istotni, a ich stały napływ to pokłosie Twojej lokalizacji oraz akcji marketingowych, jakie prowadzisz. Większość nowych klientów zachęcisz do wejścia wystawą, plakatami z informacjami o promocjach czy wyprzedaży, ale także informacjami, jakie znajdą na Twój temat w prasie,czy mediach społecznościowych.

Aby zwiększyć obroty warto pomyśleć o:

 • zapisaniu nowych klientów  do programu lojalnościowego - nie spodziewaj się, że każdy z nich natychmiast zechce się rejestrować - w końcu dopiero Cię poznał. Część z nich na pewno zdecyduje się na rejestrację i wówczas  w tani sposób będziesz mógł zachęcać ich do powrotu;
 • dysponując bazą klientów VIP i lojalnych, możesz za pomocą specjalnych funkcji platformy reklamowej Facebooka zlecić wyszukanie klientów podobnych (z podobnymi charakterystykami zakupowymi) i zachęcić ich do przyjścia do Twojego sklepu.

4.    Klienci lojalni 

Klienci lojalni nie wydają na zakupy tak dużo, jak klienci VIP, ale są równie zaangażowani i często Cię odwiedzają. Warto o nich dbać, np. włączając im stały program punktowy. Jeśli klient chce oszczędzić i płaci punktami zamiast gotówką, skłania go to do wyboru właśnie Twojej firmy, nie konkurencji.

Jeśli chcesz  zwiększyć obroty w segmencie klientów lojalnych:

 • pomyśl o promocjach dających więcej punktów za zakupy w danym okresie, np. styczeń zapowiada się mniej intensywnie? Zrób czasową promocję na podwójne punkty za zakupy.
 • uruchom karty stempelkowe - nagrodą za zebranie wszystkich stempelków może być rabat lub bezpłatny produkt czy usługa. 

5.    Klienci z potencjałem

Nie są jeszcze lojalni - mogliby kupować więcej i częściej, ale z jakiegoś powodu tego nie robią. Być może obecnie kupują jakieś produkty u Ciebie, a inne u konkurencji? Warto nad tym potencjałem popracować. Co należałoby zrobić?

 • zaproponuj im zbieranie stempelków lub punktów - jeśli wynagrodzisz ich rabatem lub nagrodą rzeczową, dostrzegą powód, aby kupować u Ciebie, nie u konkurencji
 • zapytaj klientów co spowodowałoby, by chcieli częściej Cię odwiedzać? Może czegoś brakuje w Twojej ofercie? Nie ma lepszej metody na poznanie preferencji klienta niż krótka ankieta wysłana elektronicznie lub po prostu rozmowa w sklepie.
 • jeśli Twój system lojalnościowy jest zintegrowany z systemem kasowym, to możesz sprawdzić, co kupują klienci z potencjałem i zastanowić się, czy nie wprowadzić do oferty produktów komplementarnych? 

Jak rozpoznać typy klientów?

Zgłoś się do ZenCard, a pomożemy Ci szybko i automatycznie rozpoznawać typy Twoich klientów. Dzięki naszym narzędziom oraz prezentacji graficznej, jeden rzut oka wystarczy, aby zrozumieć, czy liczba najlepszych klientów rośnie, czy maleje.