Biedronka z rozbudowanym centrum dystrybucyjnym

Po dwóch latach rozbudowy i modernizacji Centrum Dystrybucyjne sieci Biedronka w Kostrzynie, w woj. wielkopolskim, zostało oddane do użytku. Miejsce to zaopatruje ponad 150 sklepów Biedronka, położonych w promieniu 120 km.

W kostrzyńskim centrum pracuje obecnie ponad 350 osób, głównie na stanowiskach magazynierów i magazynierów kompletacji. W związku z rozbudową powstało 25 miejsc pracy, na niektóre stanowiska rekrutacja wciąż trwa.

– W zmodernizowanym centrum postawiliśmy na nowe technologie i rozwiązania energooszczędne – podkreśla Maciej Romanowski, dyrektor centrum dystrybucyjnego w Kostrzynie Wielkopolskim.

W obiekcie jest więc inteligentne oświetlenie LED, które włącza się przy odpowiednim spadku natężenia światła. Dodatkowo warunkiem koniecznym do jego uruchomienia jest wykrycie obecności człowieka przez czujniki. Rozwiązanie takie zostało zastosowane we wszystkich pomieszczeniach, a nie tylko w ciągach komunikacyjnych czy toaletach, jak ma to miejsce w innych tego typu obiektach.

Kolejną innowacją jest wymiana instalacji chłodniczej oraz urządzeń chłodniczych na ekologiczne, zasilane CO2. Co więcej, wszelkie urządzenia zostały dobrane z uwzględnieniem jak najwyższego współczynnika efektywności energetycznej, dzięki czemu znacznie ograniczone zostanie zużycie energii.

W Centrum Dystrybucyjnym w Kostrzynie wprowadzono również - jak zapewnia Maciej Romanowski - niespotykane w Europie na taką skalę rozwiązanie w zakresie transportu magazynowego. Wszystkie wózki do transportu towarów, a jest ich ponad sto, mają akumulatory litowo-jonowe, które są o wiele wydajniejsze oraz bezpieczniejsze dla ludzi i środowiska niż tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe.

Powierzchnia całego magazynu wynosi 23 800 mkw., w tym 7 258 mkw. to powierzchnia magazynów chłodniczych i mroźniczych. Obiekt jest wyposażony w 14 doków przeładunkowych, co ma jeszcze bardziej usprawnić procesy logistyczne.

Biedronka ma obecnie 16 centrów dystrybucyjnych w Polsce.

Ilona Mrozowska 4596 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.