Poszukiwany inwestor

Już 5 lutego pójdzie pod młotek centrum handlowe w szkockim Kirkcaldy. Cena wywoławcza wynosi… 1 funt. Chodzi o jedno z największych centrów w 47-tysięcznym szkockim mieście Kirkcaldy.

Postings Shopping Centre, powstałe jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku centrum, w którym znajduje się 21 powierzchni sklepowych i parking na 299 miejsc, ma duże problemy finansowe.

Właściciel centrum, fundusz Columbia Threadneedle, jeszcze w październiku mówił portalowi Courier (który donosi o aukcji), że nie ma planów sprzedaży ani zamknięcia centrum, mimo że czynna jest niewielka część sklepów. Tymczasem już za nieco ponad dwa tygodnie obiekt może zmienić właściciela. Centrum położone jest w dogodnym punkcie miasta z łatwym dojazdem, niedaleko High Street, na której właśnie w dniu aukcji swój flagowy sklep zamknie w tym mieście Marks and Spencer – pisze Courier.

I cytuje posłankę okręgu Kirkcaldy and Cowdenbeath z ramienia Partii Pracy Lesley Laird, która komentuje, że nie tylko nie jest zaskoczona takim rozwojem sytuacji, ale wręcz należy się dziwić, że krok ten podjęty został tak późno.

– Postings bardzo pilnie potrzebuje nowego dewelopera, nie tylko w celu zmodernizowania i ożywienia samego centrum, ale jako kluczowa część strategii dla centrum miasta, które ostatnio cierpi z powodu zamknięć wielu sklepów – dodaje. Nie jest to jednak proste zadanie, więc nie wiadomo, czy znajdzie się chętny inwestor mimo symbolicznej ceny wywoławczej. Kiedyś głównym najemcą centrum było Tesco; gdy wycofało się z niego, Postings zaczął podupadać. Obecnie miejsce po nim (a jest to dwie trzecie całej powierzchni handlowej centrum) zajmuje organizacja charytatywna, która nie płaci czynszu.

Gdy w latach 80. budowano obiekt, koszt tego przedsięwzięcia wyniósł ponad 4 mln funtów. Dziś czynsze od najemców ledwo pokrywają koszty utrzymania.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.