Iglotex: Ważny rok

W 2018 r. firma Iglotex, producent i dystrybutor mrożonek i dań chłodzonych zakończył pierwszy etap wdrażania zintegrowanego systemu informatycznego.

Rozmowa z Maciejem Włodarczykiem, prezesem Iglotexu

Jak mógłby Pan podsumować 2018 rok w firmie?
Rok 2018 był dla nas niezwykle ważny. Obchodziliśmy jubileusz 35-lecia powstania firmy Iglotex, a zatem obok podsumowań realizacji zadań czy planów na 2018, znalazł się czas na refleksję z szerszej perspektywy. Podsumowaliśmy etapy rozwoju firmy, które są już za nami, przypomnieliśmy drogę, jaką pokonaliśmy przez te wszystkie lata.

A jaka inwestycja była najważniejsza dla Iglotexu w czasie tych ostatnich 12 miesięcy?

Stricte biznesowo jako najistotniejsze wydarzenie obejmujące całą firmę wskazałbym wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego. Bardzo intensywnie przygotowywaliśmy się do wdrożenia, a cały proces został rozłożony na kilka lat. W roku 2018 zamknęliśmy skutecznie pierwszy etap wdrożenia.

Co przeszkadzało, a co pomagało w biznesie?
Na początek przypomnę, iż Iglotex jest ogromną organizacją, działającą w kilku obszarach biznesu, generującą ponad 1 mld zł przychodów rocznie. Jesteśmy dystrybutorem produktów zarówno pod naszymi markami, jak i innych producentów, a także producentem zarówno marek należących do nas, jak też sieci handlowych. Jeśli uwzględnimy dodatkowo fakt, że funkcjonujemy w obszarze sprzedaży detalicznej, jak również gastronomii oraz B2B, otrzymujemy wówczas obraz niezwykle złożonej, wielowymiarowej organizacji. Dlaczego o tym przypominam? Ponieważ wiele czynników wpływa na jeden aspekt działalności firmy pozytywnie, na inny zaś już niekoniecznie.

A czy mógłby Pan podać jakiś przykład?

Dla przykładu: w roku 2018 mieliśmy rekordowo gorące lato i temperatury jakich nie notowano w Polsce od lat. Dla Iglotexu jako dystrybutora lodów, to świetne warunki dla budowania wzrostów sprzedaży w tej kategorii. Z drugiej strony gorące lato przyniosło nam suszę i nieurodzaj, co skutkowało sporym wyzwaniem dla utrzymania parametrów jakościowych surowców, w szczególności warzyw, ograniczyło dostępność ziemniaków do produkcji frytek. Konsekwencją był duży wzrost ceny zakupu wielu surowców. Gdy do tego dołożymy silną presję wzrostu płac, kilkudziesięcioprocentowy wzrost cen energii, rodzi nam się obraz roku 2018 jako okresu niezwykle dynamicznego, momentami bardzo trudnego, ale też ciekawego.

Spójrzmy więc naprzód. Jakie przedsięwzięcia Iglotex będzie podejmował w nowo rozpoczętym roku?

Z pewnością będziemy intensywnie rozwijać naszą kluczową markę Proste Historie. Pierwszego stycznia ruszyliśmy z kampanią telewizyjną, w której wspieramy rodziców w mądrym żywieniu, pomagając włączyć warzywa do diety naszych małych pociech.Pracujemy też nad poprawą efektywności w każdym dziale, ze szczególnym naciskiem na logistykę i sprzedaż. W naszych zakładach produkcyjnych będziemy realizować dalsze etapy modernizacji, które z jednej strony pomogą nam jeszcze lepiej kontrolować parametry jakościowe wytwarzanych produktów, z drugiej zaś są elementem troski o środowisko naturalne. Przed nami w tym roku również dalsze prace i kolejne etapy wdrożenia systemu informatycznego. Myślę, że to będzie dla naszej firmy dobry rok.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.