Z Asystentem Google porozmawiasz po polsku

Google uruchamia polskojęzyczną wersję Asystenta Google, który ma pomagać w wykonywaniu codziennych zadań i umożliwić zupełnie nowy sposób interakcji z Google i usługami.

Przy pomocy Asystenta użytkownik dowie się na przykład czy będzie potrzebował parasola przed wyjściem do pracy, wyśle głosowo wiadomość w trakcie prowadzenia auta, znajdzie restaurację na wieczorne spotkanie ze znajomymi, podyktuje Asystentowi listę zakupów i poprosi o ustawienia przypomnienia, żeby je zrobić w konkretnym dniu.

- Wykonaliśmy mnóstwo pracy, by Asystent był jak najbardziej pomocny dla użytkowników i jak najlepiej rozumiał język polski, a także naszą kulturę. To jednak dopiero pierwszy krok, zamierzamy udoskonalać polską wersję Asystenta i dodawać do niej nowe funkcje - zapowiada Michał Długosz, product marketing manager w Google, odpowiedzialny za wprowadzenie Asystenta na polski rynek.

Aby uruchomić Asystenta Google wystarczy przytrzymać przycisk ekranu głównego lub powiedzieć „OK Google”. Oto przykłady jego zastosowań:

- rano, przed wyjściem z domu, można zadać takie pytania jak:

 • OK Google, czy dzisiaj będzie padało?

 • OK Google, ile stopni będzie dziś w Krakowie?

 • OK Google, jakie mam spotkania na dziś?

- podczas prowadzenia samochodu:

  • OK Google, napisz Kubie, że spóźnię się 5 minut.

  • OK Google, puść coś Krzysztofa Zalewskiego.

  • OK Google, wyślij Whatsapp do mamy.

  • OK Google, wyznacz najszybszą trasę do pracy.

- wychodząc z pracy:

  • OK Google, co dziś grają w kinie?

  • OK Google, przypomnij mi, żeby kupić bilety do kina dzisiaj o 19:00.

  • OK Google, do której otwarta jest Galeria Mokotów?

- na koniec dnia:

 • OK Google, ustaw minutnik “pieczenie chleba” na 40 minut.
 • OK Google, włącz jazz na YouTube.

 • OK Google, obudź mnie jutro o 7:00.

 Asystent Google zyskał też polską osobowość. Zna elementy polskiej popkultury i lokalne zwyczaje. Można zapytać go na przykład o informacje związane z polskimi dziełami: Kto grał w „Zimnej wojnie”? lub kto napisał „Pana Tadeusza”, odnieść się do klasyki polskiego filmu i zaśpiewać „OK Google, łubu dubu łubu dubu”. Można również poprosić, aby Asystent podzielił się jakąś ciekawostką o Polsce.

 - Użyteczność Asystenta jest dla nas bardzo ważna. Ale chcemy również, aby użytkownicy polubili Asystenta i chętnie do niego mówili. Staraliśmy się dobrze oddać tę polską osobowość i mamy nadzieję, że użytkownicy będą ją odkrywali - dodaje Michał Długosz.

Actions on Google

Nowy rozdział otwiera się również przed polskimi przedsiębiorstwami, które mogą teraz zintegrować się z Asystentem poprzez platformę Actions on Google. Umożliwia ona firmom stworzenie akcji (komendy głosowej), którą może następnie wywołać każdy z użytkowników Asystenta i w ten nowy sposób wejść w interakcje głosową z daną marką. Pierwszymi partnerami, którzy już teraz stworzyli swoje akcje dla polskiego Asystenta, są Play i eSky.

Dzięki integracji Play z Asystentem, klienci będą mogli m.in. sprawdzić nowości w ofercie operatora. Aby rozpocząć konwersację wystarczy powiedzieć: OK Google, zapytaj Play co nowego?

Z kolei dzięki akcji eSky dla Asystenta, osoby planujące podróż, mogą za pomocą prostych komend głosowych wyszukać najbardziej atrakcyjne cenowo połączenia lotnicze. Aby rozpocząć konwersację z Ewą, głosowym asystentem podróży w ramach Asystenta Google, wystarczy powiedzieć „OK Google. Porozmawiaj z eSky”.

- Asystent Google we współpracy z eSky wyszuka dla użytkownika najlepsze połączenia lotnicze i przekieruje go na naszą stronę mobilną, gdzie może on dokonać rezerwacji biletu - wyjaśnia Anna Wiertel, marketing communication director w Grupie eSky. - Widzimy wyraźne zainteresowanie technologiami głosowymi i chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, dlatego cieszymy się, że wspólnie z Google mogliśmy wprowadzić na polski rynek to przełomowe rozwiązanie – komentuje.

Pierwszy asystent głosowy mówiący po polsku

Prace nad przygotowaniem polskiej wersji Asystenta trwały ponad rok i uczestniczyły w nich zespoły z wielu krajów, m.in. Polski, Stanów Zjednoczonych, Londynu czy Szwajcarii. W zamkniętych, zewnętrznych testach produktu wzięło udział ponad 2000 wybranych betatesterów, a zebrane od nich uwagi pozwoliły na dostosowanie i ulepszenie usługi do specyfiki języka polskiego i zachowań polskich odbiorców. Asystent Google jest pierwszym globalnym asystentem głosowym dostępnym w języku polskim.

W ciągu najbliższych tygodni Asystent Google będzie udostępniony użytkownikom smartfonów z Androidem (od wersji 5), a posiadacze urządzeń iOS będą mogli pobrać z App Store aplikację Asystent Google. Asystent będzie także dostępny na dedykowanych modelach słuchawek.

Aby po raz pierwszy uruchomić Asystenta Google na urządzeniu z Androidem, należy długo nacisnąć przycisk ekranu głównego. Użytkownik zobaczy kilka przykładów działań, w których może mu pomóc Asystent. Od tego momentu wystarczy powiedzieć „OK Google” lub przytrzymać przycisk ekranu głównego, aby zacząć rozmowę ze swoim osobistym Asystentem. W sytuacji gdy użytkownik nie chce wypowiadać pytań na głos, może do Asystenta również napisać.

Larry Page i Sergey Brin założyli Google we wrześniu 1998 r. Dzisiaj Google zatrudnia ponad 50 tys. osób na całym świecie, oferując szeroką gamę popularnych produktów oraz platform takich jak: wyszukiwarka, mapy, rozwiązania reklamowe, Gmail, Android, Chrome i YouTube. Polskie biuro Google rozpoczęło działalność w 2005 r. w Warszawie. W październiku 2015 r. powstał holding Alphabet, a Google stał się jego częścią.

Katarzyna Pierzchała 5579 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.