Rekordowa Mlekovita
W 2018 r. producent skupił ponad 2,1 mld litrów mleka.
Jednym z istotnych kroków poczynionych przez Mlekovitę w kierunku wzmocnienia pozycji lidera branży kreującego nowoczesny model biznesu mleczarskiego jest największa w historii firmy inwestycja: Fabryka Proszków Mlecznych. Objęła ona budowę całego zakładu produkcyjnego na 4,5-hektarowej działce znajdującej się ok. 200 m od istniejącego zakładu w Wysokiem Mazowieckiem. W Fabryce zostało zatrudnionych ponad 100 osób, w ciągu doby może przetwarzać 2 mln litrów mleka lub serwatki, a jej koszt wyniósł ok. 320 mln zł. Inspiracją do inwestycji w kategorię proszków mlecznych jest nie tylko fakt, że proszki mleczne są jedynym produktem mleczarskim obecnym na wszystkich światowych rynkach, ale przede wszystkim rosnące zapotrzebowanie na różnego rodzaju ich asortyment.
– Zgodnie z od lat realizowaną strategią firmy także i przy okazji tej inwestycji stawiamy na rozwiązania i produkty innowacyjne - podkreśla Dariusz Sapiński, prezes zarządu Grupy Mlekovita.
Nowa fabryka dysponuje 12 instalacjami do produkcji proszków mlecznych w różnych konfiguracjach i już teraz znacząco poszerzyła asortyment firmy o takie wyroby, których Mlekovita dotychczas nie miała w ofercie, a więc m.in. koncentraty białek serwatkowych (WPC 80), koncentraty białek mleka (MPC 75), permeat, mleko w proszku pełne instant i aglomerowane, mleko w proszku odtłuszczone instant i półistantyzowane, serwatkę w proszku z tłuszczem roślinnym i inne.
Łącznie, dzięki produkcji we wszystkich swoich proszkowniach: dwóch w centrali Grupy oraz dwóch ulokowanych w zakładach w Lubawie i Trzebownisku, Mlekovita oferuje już prawie 60 różnych wyrobów w proszku i planuje dalsze rozszerzanie gamy asortymentowej, m.in. w najbliższym czasie o WPC 80 w wersjach smakowych.
Rekordowy skup na poziomie ponad 2 mld 140 mln litrów mleka, nowy asortyment i znaczący wzrost zdolności produkcyjnych dzięki uruchomieniu Fabryki Proszków Mlecznych sprawił, że ilość sprzedanych proszków mlecznych w 2018 r. w porównaniu do wyników sprzed dwóch lat wzrosła o ponad 60% i osiągnęła poziom 100 tys. ton.