Do niektórych Mikołaj przychodzi w styczniu

Styczeń jest ulubionym miesiącem uczestników programów lojalnościowych. W pierwszym miesiącu roku łączna wartość odbierania nagród rzeczowych jest dwa razy większa niż w grudniu i sześć niż w maju - wynika z analiz Sodexo Benefits and Rewards Services.

Uczestnicy programów wsparcia sprzedaży zbierają punkty w ramach wyznaczonych zadań (np. e-learning, ekspozycja produktu), a te wymieniane są na nagrody. Jak pokazują analizy Sodexo Benefits and Rewards Services, choć programy lojalnościowe mają różne cykle, bo wspierają miesięczne, kwartalne i roczne kampanie sprzedażowe to zdobyte punkty w większości rozliczane są rocznie. A to przypada zwykle na koniec roku kalendarzowego, stąd uczestnicy są nagradzani przede wszystkim na początku roku.

- W styczniu znacząco rośnie liczba odbieranych nagród rzeczowych. Co ciekawe, w tym okresie łączna ich wartość jest ponad dwukrotnie wyższa niż grudniu, czyli miesiącu, który jako drugi znajduje się na podium i sześć razy większa niż w maju, kiedy to nagród rzeczowych odbieranych jest najmniej – wylicza Małgorzata Kroh, dyrektor marketingu i rozwoju w Sodexo Benefits and Rewards Services. - Uczestnicy chętnie sięgają po Karty przedpłacone i Kupony Sodexo, a to ze względu na ich uniwersalizm i wygodę korzystania – dodaje ekspertka Sodexo.

Zauważa, że roczne rozliczenie punktów i odbiór nagród to także czas na pytania o efektywność i skuteczność programów lojalnościowych. Co więc decyduje o skuteczności programu wsparcia sprzedaży? Zdaniem przedstawicieli Sodexo ważne jest dopasowanie celów stawianych w programie do skali działalności biznesowej kontrahentów – np. do miesięcznie generowanego obrotu. Zalecają przy tym rozważyć nagradzanie za aktywności inne niż same transakcje zakupowe.

- Uczestnicy stają się aktywni dopiero wtedy, gdy zyskują poczucie, że znają cel programu i mają pewność, że ich wysiłek zostanie odpowiednio doceniony. Aby tak się stało niezbędne jest wywołanie emocji, czego bez poznania potrzeb, motywacji pracowników nie osiągniemy – zauważa Małgorzata Kroh, dyrektor marketingu i rozwoju w Sodexo Benefits and Rewards Services.

Jej zdaniem analiza potrzeb potrzebna jest także do tego by rozumieć jakie elementy programu będą najefektywniejsze. - Na przykład czy i kiedy w programie powinniśmy postawić na rankingi i współzawodnictwo. Oczywiście złotym środkiem pozostają nagrody, dopasowane do potrzeb i relatywnie łatwo dostępne – wyjaśnia Małgorzata Kroh.

Dodaje, że założenia dobrego programu muszą uwzględniać możliwości uczestników. W przypadku Platformy Lojalnościowej Sodexo wszystkie informacje o zgromadzonych punktach i potencjalnych nagrodach są dostępne online. W zamian za osiąganie celów sprzedażowych, uczestnicy mogą wybierać spośród 2 tysięcy atrakcyjnych nagród, takich jak e-vouchery, kupony, karty przedpłacone i nagrody rzeczowe.

Katarzyna Pierzchała 5187 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.