Nadwaga u psów, tak jak u ludzi, skraca życie

Mars, producent m.in. takich marek, jak Whiskas, Pedigree czy Perfect Fit wraz z Uniwersytetem Liverpoolskim przeprowadziły badania pod kątem związku pomiędzy wagą zwierzęcia a oczekiwaną długością jego życia.

Najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Liverpoolu oraz naukowców z należącego do segmentu Mars Petcare Centrum Żywienia Zwierząt Waltham wskazują na wyższe prawdopodobieństwo krótszego życia u psów z nadwagą. Wyniki pokazały, że psy z nadwagą żyły do 2,5 roku krócej w porównaniu do tych o prawidłowej masie ciała. Badania prowadzono metodą retrospektywną przez ponad 20 lat, a ich podsumowanie opublikowano w czasopiśmie weterynaryjnym Journal of Veterinary Internal Medicine.

Wieloletnie obserwacje, w których wykorzystano dane przekazane przez sieć szpitali dla zwierząt Banfield Pet Hospital, objęły ponad 50 tys. psów należących do 12 najpopularniejszych ras. W przypadku wszystkich ras stwierdzono związek pomiędzy nadwagą a skróceniem długości życia, przy czym okres, o który skraca się życie zwierzęcia, wahał się od pięciu miesięcy w przypadku osobników męskich rasy owczarek niemiecki, do dwóch i pół roku w przypadku osobników męskich rasy yorkshire terrier.

Problem także w Polsce

Szacuje się, że w ponad jednej czwartej gospodarstw domowych (26%) w Wielkiej Brytanii i w niemalże połowie w Stanach Zjednoczonych (47,6%) znajduje się pies. W Polsce według badań statystycznych psy zamieszkują 36,5% gospodarstw domowych. Zjawisko otyłości u zwierząt domowych stale nasila się, a dane szacunkowe pokazują, że jeden na trzy psy i koty w Stanach Zjednoczonych ma nadwagę. Z przeprowadzonych w Polsce badań wynika, że prawie połowa kotów (47%) ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, z czego 33% cierpi na nadwagę, a 14% to zwierzęta otyłe. Z kolei w populacji psów u 39% osobników notuje się problem nadmiernej masy ciała, przy czym co trzeci pies ma nadwagę (masa ciała jest od 15 do 30% wyższa od optymalnej), a co dziesiąty jest otyły (masa ciała jest wyższa o co najmniej 30% od optymalnej).

Mimo że w trakcie badań nie analizowano przyczyn zwiększenia masy ciała, to uważa się, że do otyłości u zwierząt przyczyniają się niepoprawne nawyki żywieniowe. Według najnowszej ankiety Better Cities For Petsi, ponad połowa (54%) opiekunów psów i kotów zawsze albo często daje swojemu zwierzęciu coś do jedzenia, ilekroć zwierzę o to prosi, a niemalże jedna czwarta (22%) czasami przekarmia swoje zwierzę, aby w ten sposób je uszczęśliwić.

Kluczowe prawidłowe żywienie

Wedle szacunków zaledwie jeden na pięciu opiekunów psów mierzy, ile jedzenia podaje swojemu zwierzęciu, a czterech na pięciu (87%) zawsze lub często po prostu szacuje ilość serwowanego pokarmu, jakiej – ich zdaniem – zwierzę potrzebuje podczas każdego posiłku. Taki sposób karmienia może w znacznej mierze przyczyniać się do powstawania problemów związanych z nadmierną masą ciała.

– W klinikach Banfield Pet Hospital z radością dzielimy się danymi i wnioskami płynącymi z ośmiu milionów wizyt zwierzęcych pacjentów rocznie w ponad 1000 naszych szpitali – nie tylko po to, aby pogłębić wiedzę weterynaryjną, ale także po to, aby poprawić stan zdrowia zwierząt – mówi Daniel Aja, doktor medycyny weterynaryjnej, lekarz naczelny w Banfield Pet Hospital. – Będąc największą siecią placówek weterynaryjnych na świecie, dysponujemy narzędziami, które umożliwiają nam prowadzenia takich badań, jak również naszymi własnymi publikacjami w postaci np. corocznych raportów State of Pet Health (Stan zdrowia zwierząt domowych) oraz Veterinary Emerging Topics (Aktualności weterynaryjne) – dodaje.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.