Kultowa Cepelia na nowo

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w ścisłym centrum Warszawy zmieni swoje oblicze. Modernistyczny pawilon Cepelii zostanie gruntownie przebudowany. W jego wnętrzu powstanie flagowa restauracja McDonald’s.

Patrząc na obecny stan budynku Cepelii trudno dopatrzeć się w nim perełki architektury - jednego z niewielu ocalałych modernistycznych pawilonów Warszawy. Budynek powstał w 1966 r. według projektu Zygmunta Stępińskiego, który był również współprojektantem Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM), Trasy W-Z czy Hotelu Metropol. Budynek był w czasach swojej świetności lekką konstrukcją z dużymi przeszkleniami, dzięki czemu sprawiał wrażenie wielkiej witryny sklepowej.

Za sprawą nowego inwestora, po latach zaniedbań, budynek ma szansę powrócić do czasów świetności i być wizytówką stolicy. Za nowy projekt odpowiada warszawska Pracownia Architektoniczna Maas Projekt, założona przez Dariusza Hyca i Henryka Łagunę. Ci architekci odpowiadają między innymi za nowe oblicze Domów Centrum, Hotelu Saskiego przy Placu Bankowym 1, budynku Ethos” na Placu Trzech Krzyży.

- Cieszy nas, że znalazł się inwestor, który jest w stanie finansowo udźwignąć koszty przebudowy, a co więcej chce zachować wyjątkowy charakter tego budynku – mówi Henryk Łaguna z pracowni Maas Projekt.

Wyjaśnia, że projekt opiera się na pierwotnej koncepcji Zygmunta Stępińskiego, na której realizację nie pozwoliła ówczesna technologia i fundusze. - Jestem przekonany, że ta jakościowa zmiana w samym centrum miasta zostanie dostrzeżona i doceniona zarówno przez mieszkańców, jak i turystów – uważa Henryk Łaguna.

Inwestor ściśle współpracuje z konserwatorami zabytków, a także władzami miasta, aby modernizacja budynku była zgodna zarówno z wytycznymi konserwatorskimi, jak i z planami zagospodarowania przestrzennego tej części stolicy.

W jego wnętrzu powstanie flagowa restauracja McDonald’s. - Zależy nam na zachowaniu wszystkich walorów architektonicznych tego budynku i harmonijne wpisanie się w krajobraz centrum stolicy. Zastosujemy bardziej subtelny branding zewnętrzny – informuje Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska.

To nie jedyna polska restauracja McDonald’s zlokalizowana w historycznym wnętrzu. Lokal na gdyńskim dworcu PKP zachwyca gości odnalezionymi podczas remontu i odrestaurowanymi malowidłami sopockiej szkoły malarstwa z 1957 r. znajdującymi się zarówno na suficie, jak i na ścianach sali. Kraków również może poszczycić się niestandardową architekturą i wystrojem restauracji przy ul. Grodzkiej, w samym sercu Starego Miasta. Wyróżniającym elementem tej restauracji jest nie tylko umiejętne skomponowanie wystroju z oryginalną architekturą budynku, ale również wykorzystanie jako dekoracji zabytkowej stolarki drzwiowej pochodzącą z budynku.

Na razie firmy nie ujawniają, kiedy ruszy remont i czy w budynku Cepelii powstaną inne lokale.

 

 

Katarzyna Pierzchała 5587 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.