Azjatyckie specjały od soboty w Lidlu

12 stycznia w Lidlu rozpocznie się Tydzień Azjatycki. Na półkach pojawi się m.in. matcha, czyli herbata poprawiająca koncentrację i minimalizująca stres. Jest tym bardziej cenna, bo zawiera 10 razy więcej antyoksydantów niż zielona herbata.

Średniowieczni samurajowie – japońscy wojownicy – zwykli pić matcha, przygotowując się do bitwy. Miała zapewnić im harmonię, wyciszenie oraz zdrowie i witalność. Obecnie ich współcześni potomkowie – by nabrać energii do zmierzenia się z codziennością – również piją ten napar. Matcha oprócz tego, że dodaje siły, jest również źródłem zdrowia.

Japonia to kraj, w którym żyje najwięcej stulatków. Jedną z tajemnic ich długowieczności jest właśnie picie herbaty matcha, która zawiera aż 10 razy więcej antyoksydantów niż napar z liści zielonej herbaty. Do produkcji matchy wykorzystuje się tylko najmłodsze listki krzewu herbacianego – starannie wybierane są te, które mają odpowiedni kolor i świeżość. Na kilka tygodni przed wiosennymi zbiorami krzewy herbaciane osłaniane są od promieni słonecznych. Ograniczenie dostępu światła skutkuje zwiększeniem poziomu chlorofilu w liściach, dzięki czemu matcha zyskuje swój intensywny zielony kolor. Osuszone liście mielone są w specjalnych żarnach na drobny proszek, który następnie używany jest do parzenia tego zdrowego napoju.

Teraz BIO herbatę matcha można kupić również w Lidlu za 17,99 zł/40 g. Chociaż do przygotowania filiżanki naparu wystarczy tylko 1 gram proszku, to stanowi on bogate źródło antyoksydantów i L-Teaniny, która nazywana jest potocznie dopingiem dla mózgu – poprawia koncentrację i minimalizuje stres. Matcha jest dobrym zamiennikiem dla kawy, sprawdzi się świetnie również jako dodatek do ciast i deserów. Dużą popularnością cieszy się ostatnio matcha latte – słodki mleczny napój na bazie sproszkowanych liści zielonej herbaty.

Matcha zyskuje coraz większą popularność w Polsce, ale to nie jedyny ciekawy produkt Tygodnia Azjatyckiego w Lidlu. Tych, którzy przygotowują potrawy samodzielnie, z pewnością zainteresuje szeroki wachlarz sosów, przypraw czy makaronów. Świetnym dodatkiem do kurczaka, krewetek czy panierowanych ryb będzie słodki sos chili (Vitasia/7,99 zł/700 ml), podstawą azjatyckiego gotowania z kolei jest sos sojowy (Vitasia/3,49 zł/150 ml), a także sos słodko-kwaśny (Vitasia/3,49 zł/460 g).

W Lidlu znajdziemy również szeroki wybór makaronów azjatyckich, np. makaron Soba (Vitasia/3,49 zł/300 g) czy makaron Chow Mein (Vitasia/2,49 zł/250 g). Będzie też wybór produktów gotowych, w tym kilka rodzajów sajgonek (Vitasia/4,99 zł/400 g) czy pierożków Gyoza (Vitasia/6,99 zł/400 g).

Katarzyna Pierzchała 5191 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.