Ryzyko w sektorze spożywczym bez zmian

Prognozy ryzyka kredytowego dla sektora spożywczego w Polsce w 2019 r. są stabilne, wynika z najnowszego raportu z cyklu Market Monitor opublikowanego przez firmę Atradius.

Analitycy zwracają uwagę na wysoką konkurencję w branży spożywczej w Polsce, zwłaszcza w zakresie cen. Zyski branży, choć w większości przypadków są stabilne, to pozostają na niskim poziomie. Na wyższe zyski mogą liczyć jedynie większe podmioty lub mali, wyspecjalizowani gracze, podczas gdy wiele mniejszych i średnich firm walczy o wyjście na plus.

– Średni czas płatności w polskim przemyśle spożywczym to 30 dni. Liczba przedłużających się płatności jest na ogół wysoka, ponieważ duże firmy wykorzystują swoją przewagę wobec dostawców. Żądają długich terminów płatności lub przedłużają płatności w celu poprawy własnego cashflow. Zatory płatnicze nie wpływają jednak znacząco na niewypłacalność sektora spożywczego, którego poziom jest średni w porównaniu do innych branż, a w 2019 r. nie przewiduje się jego większego wzrostu – podkreśla Arkadiusz Taraszkiewicz, regionalny dyrektor ds. oceny ryzyka w Atradius.

Ocena ryzyka jest różna w zależności od podsektora. Neutralnie oceniany jest podsektor mięsny, gdzie segment produkcji drobiu ma się dobrze, z kolei problemy odczuwają hodowcy wieprzowiny z powodu Afrykańskiego Pomoru Świń (AFS). Według analityków, sektor odczuje korzyści z uwagi na spodziewane inwestycje dużych, międzynarodowych graczy. Dobrą ocenę analityków zyskuje polski przemysł mleczarski, z kolei dla przekąsek i napojów prognozy są neutralne, z uwagi na problem dużej konkurencji cenowej. Dużą niewiadomą dla eksporterów pozostaje brexit oraz jego skutki.

Negatywną ocenę analityków Atradius otrzymuje sektor handlu detalicznego oraz hurtowego artykułami spożywczymi, gdzie wielu średnich graczy operuje niewielkimi lub wręcz ujemnymi marżami z powodu dużej konkurencji cenowej. Nie bez znaczenia dla tych firm jest również ograniczenie handlu w niedziele. Warto tutaj wspomnieć problemy takich krajowych sieci jak Piotr i Paweł oraz Bać-Pol.

Globalnie, sektor spożywczy ma się dość dobrze, ze stabilną lub dobrą oceną ryzyka kredytowego w wielu krajach. Pomimo zwiększonej niepewności związanej z rosnącymi sporami handlowymi, rynki żywnościowe pozostają względnie stabilne. Na sytuację branży spożywczej wpływają zmieniające się nawyki konsumentów, którzy domagają się pełnej informacji w zakresie składników, procesów produkcyjnych i łańcuchów dostaw, a także nowe rozwiązania technologiczne, które są wykorzystywane w produkcji żywności.