Bać-Pol w restukturyzacji

Leszek Bać (na zdjęciu), prezes Bać-Polu potwierdził w rozmowie z "Pulsem Biznesu", że firma złożyła wniosek o sanację i postępowanie zostało otwarte. Procedura ta chroni spółkę przed wierzycielami, zajęciami konta przez komorników i wnioskami o upadłość.

Tym samym Bać-Pol oficjalnie znajduje się "w restrukturyzacji".

Wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego złożony został 21 grudnia ub.r. przez sam Bać-Pol. Sędzia pozytywnie rozpatrzył wniosek już 31 grudnia a na zarządcę sądowego wyznaczona jest spółka Restrukturyzacja i Upadłość Szarek Wydro z Mielca.

- Daje nam to czas na prowadzenie negocjacji z potencjalnymi inwestorami, a inwestorem - na przeprowadzenie badania spółki - mówi cytowany przez "PB" Leszek Bać, prezes Bać-Polu. Jak informuje, spółką zainteresowanych jest 9 inwestorów. Część z nich przedstawiła już ofertę, część zrobi to do połowy stycznia.

Otwarcie postępowania sanacyjnego w Bać-Polu oznacza, że wszystkie wierzytelności spółki sprzed 31 grudnia zostały czasowo zamrożone, do momentu ewentualnego wyjścia z sanacji. Ich egzekucja z mocy prawa będzie zawieszona. Bać-Pol będzie jednak musiał na bieżąco spłacać wszystkie nowe zobowiązania. Podobną procedurę zastosowano również wobec borykającej się z problemami finansowymi sieci Piotr i Paweł.

O słabnącej kondycji Bać-Polu, lecz jedynie w kontekście handlu hurtowego, słychać już od jakiegoś czasu. Jeszcze rok temu firma prowadziła 16 oddziałów spółki oraz sześć oddziałów pozostałych spółek zajmujących się hurtem (Marspol Grupa, Serpol, Bos-Pol). Obecnie na swojej stronie internetowej Bać-Pol nie wymienia żadnych oddziałów. Spółka od roku szuka inwestora. Jak na razie bezskutecznie.

Część detaliczna grupy kapitałowej, czyli sieci sklepów Spar i Słoneczko, mają się dobrze - otwierają kolejne placówki i zwiększają sprzedaż. Dotyczy to zwłaszcza sieci Spar, która po trzech kwartałach 2018 r. wypracowała 838,6 mln zł sprzedaży, czyli o ponad 11% więcej niż rok wcześniej. Jeden Eurospar zastąpił nawet w krakowskim centrum handlowym Lubostroń Piotra i Pawła (ta spółka także jest w restrukturyzacji i ma problemy finansowe). Obecnie w sieci Spar działają 252 sklepy. Średnio powstają 30 nowe rocznie.

Za to w przypadku sieci Słoneczko były plany wprowadzenia tej sieci na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Plany skończyły się fiaskiem, choć bez powodu podania przyczyny przez Bać-Pol.

Jak informuje "PB" Bać-Polowie zależy na pozyskaniu inwestora, który zgodzi się objąć 49-procentowy pakiet akcji.