Bać-Pol próbuje się ratować

Rzeszowski sąd otworzył postępowanie sanacyjne w spółce Bać-Pol, będącej hurtownikiem i zarazem właścicielem spółki Spar Polska, zarządzającej siecią ponad 250 sklepów franczyzowych Spar.

Na zdjęciu: Leszek Bać, prezes GK Bać-Pol

Wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego w Bać-Polu złożony został 21 grudnia ub.r. Zawnioskował o to sam Bać-Pol. Sędzia pozytywnie rozpatrzył wniosek już 31 grudnia a na zarządcę sądowego wyznaczona została spółka Restrukturyzacja i Upadłość Szarek Wydro z Mielca. Informacje te potwierdził portal wiadomoscihandlowe.pl w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie.

Otwarcie postępowania sanacyjnego w Bać-Polu oznacza, że wszystkie wierzytelności spółki sprzed 31 grudnia zostały czasowo zamrożone, do momentu ewentualnego wyjścia z sanacji. Ich egzekucja z mocy prawa będzie zawieszona. Bać-Pol będzie jednak musiał na bieżąco spłacać wszystkie nowe zobowiązania. Podobną procedurę zastosowano również wobec borykającej się z problemami finansowymi sieci Piotr i Paweł.

Dziennikarze ustalili ponadto, że niewiele wcześniej, bo pod koniec listopada ub.r., do rzeszowskiego sądu wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości Bać-Polu. Wystąpiła o to firma Pekao Faktoring, należąca do Banku Pekao SA. Wniosek został jednak wycofany.

Jakby tego było mało, 31 grudnia ub.r. do Sądu Rejonowego w Rzeszowie wpłynął wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego w spółce Marspol Grupa, również wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej Bać-Pol. Nie został jeszcze rozpatrzony przez sąd.

O słabnącej kondycji Bać-Polu, lecz jedynie w kontekście handlu hurtowego, słychać już od jakiegoś czasu. Jeszcze rok temu firma prowadziła 16 oddziałów spółki oraz sześć oddziałów pozostałych spółek zajmujących się hurtem (Marspol Grupa, Serpol, Bos-Pol). Obecnie na swojej stronie internetowej Bać-Pol nie wymienia żadnych oddziałów. Spółka od roku szuka inwestora. Jak na razie bezskutecznie.

Jak ustaliliśmy, część detaliczna grupy kapitałowej, czyli sieci sklepów Spar i Słoneczko, mają się dobrze - otwierają kolejne placówki i zwiększają sprzedaż.

 

Katarzyna Pierzchała 5589 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.