Piwna różnorodność Polski

Nasz kraj jest jednym z najbardziej rozwiniętych na świecie rynków, jeśli chodzi o liczbę dostępnych stylów piwnych. Tylko w ciągu jednego roku warzy się u nas piwa w więcej niż połowie sklasyfikowanych na świecie stylów.

W 2018 r. – według podsumowania bloga Piwna Zwrotnica – 243 działające w naszym kraju browary wypuściły na rynek rekordową liczbę co najmniej 2013 nowych piw w ponad 60 stylach. Oznacza to, że w Polsce tylko w ciągu jednego roku warzy się piwa w więcej niż połowie sklasyfikowanych na świecie stylów.

Piwo nigdy nie było alkoholem jednorodnym, ale prawdziwa rewolucja zaczęła mniej więcej w 2011 r., kiedy to  lokalni piwowarzy postanowili przywrócić smak rynkowi zalanemu przez koncernowe eurolagery. Szybko okazało się, że całkiem duża grupa konsumentów chce regularnie próbować innych piw, a poszukiwanie nowych doznań stało się wzorcem zachowania na rynku piw rzemieślniczych.

Kraft daje kolory i smaki
- Mieliśmy okazję na własne oczy poznać kilkadziesiąt rynków piwnych świata i jesteśmy pewni, że pod kątem kreatywności i zróżnicowania w piwnych stylach rodzimi piwowarzy należą do światowej czołówki – mówi Ziemowit Fałat, współwłaściciel i główny piwowar Browaru Pinta. Jego zdaniem w wielu krajach typowy jest model, w którym browar skupia się na 4-6 najpopularniejszych stylach i sporadycznie sięga po nowości. W Polsce jest inaczej. J

Jak podaje blog Piwna Zwrotnica, w 2018 r. najwięcej premierowych piw wypuściły browary stacjonarne: Ziemia Obiecana (39), Piwne Podziemie (32), Hopium i Pracownia Piwa oraz kontraktowy browar Golem (po 30). Wszystkie są małymi browarami rzemieślniczymi. - Piwną różnorodność tworzą browary rzemieślnicze, które zajmują zaledwie ok. 1 proc. rynku, ale dają mu 90% kolorów i smaków – podkreśla Ziemowit Fałat, którego kontraktowy Browar Pinta uwarzył w minionym roku 35 nowych piw, stosując 28 odmian chmielu, 39 rodzajów słodu i 15 szczepów drożdży.

Za jeden z najbardziej rozwiniętych rynków piwnych świata uchodzi m.in. Belgia, która ma zdecydowanie najwięcej miejscowych stylów piwnych. Polska ma w zasadzie tylko jeden własny styl – Grodziskie. Jesteśmy też cenieni na świecie za portery bałtyckie. Jednak od kilku lat wyróżnia nas entuzjazm i kreatywność piwowarów, którzy jeżdżą po świecie szukając ciekawych odmian chmielu i dodatków albo warzą kooperując z zagranicznymi browarami. Tylko w 2018 r. w ten sposób powstało w różnych miejscach świata 55 premierowych piw.

Co miesiąc inne piwo
Pod względem liczby uwarzonych piw w 2018 r. najpopularniejszą rodziną stylów piwnych w Polsce było IPA (India Pale Ale). Inne często wykorzystywane grupy stylów to: Pale Ale, Stout, piwa pszeniczne, piwa kwaśne i portery. Mimo tego bogactwa stylów polscy piwosze nadal najczęściej sięgają po europejski jasny lub mocny lager. Rynek się jednak nieustannie zmienia, o czym świadczy m.in. wprowadzenie piw w stylu American Pale Ale i India Pale Ale do stałej oferty działających w Polsce koncernów piwnych.

Od czterech lat rozwija się wyjątkowa akcja piwna jaką jest Pinta Miesiąca. Co miesiąc w pubach w całej Polsce piwosze mogą spróbować zupełnie nowego, czasem eksperymentalnego piwa. Akcja rozpoczęła się w lutym 2015 r. w 57 lokalach, do których w sumie trafiało 70-80 beczek takich piw jak: bezglutenowa IPA, Kentucky Common – najpopularniejszy styl knajp z Louisville przed wprowadzeniem prohibicji, Lichtenhainer – zapomniany gatunek piwa produkowanego do II wojny światowej w miasteczku Lichtenhain, na obrzeżach niemieckiej Jeny, czy Espresso Lager – mocny, ciemny lager z dodatkiem gwatemalskiej kawy. Jak dotąd w ramach akcji można było spróbować piw w 46 stylach. W 2019 r. akcja będzie mieć swoją jubileuszową 5. edycję w 115 pubach, do których co miesiąc trafi ok. 180 beczek nietuzinkowych piw.

- W większości miejsc, oprócz firmowego pubu Pinty we Wrocławiu, okres ich dostępności można porównać do kilkugodzinnego życia motyla – konkluduje Ziemowit Fałat.