InPost: chcemy być nr 1 w Polsce

W 2018 r. InPost dostarczył ponad 86 mln przesyłek, czyli o połowę więcej niż rok wcześniej. Sieć paczkomatów liczy obecnie prawie 4500 maszyn. Firma nie spoczywa jednak na laurach.

Na zdjęciu: Rafał Brzoska, prezes InPostu

InPost – operator logistyczny, w który zainwestowały amerykańskie fundusze inwestycyjne Advent International oraz KKR – dostarczył w 2018 r. ponad 86 mln przesyłek, czyli o 52,5% więcej niż rok wcześniej. Dostawy za pośrednictwem paczkomatów wzrosły o 56,3%, a przez Kuriera InPost - o 45,5%. Na koniec roku InPost działał w oparciu o sieć prawie 4500 maszyn.

W okresie szczytu świątecznego, czyli od 28 listopada do 24 grudnia 2018 r. InPost dostarczył ponad 12 mln przesyłek, czyli o 64,8% więcej rok do roku, w tym paczkomaty notowały wzrost o 92%, a Kurier InPost o 23%.

- W 2018 r. zrealizowaliśmy wszystkie założone cele. Całoroczna dynamika po raz kolejny pokazała, że rośniemy znacznie szybciej niż rynek i przekroczyła 50% rok do roku - mówi Rafał Brzoska, prezes InPost. - Rynek e-commerce ma wciąż doskonałe perspektywy i rośnie w tempie niecałych 20% r/r. Tymczasem nasze wolumeny rosły ponad dwukrotnie szybciej. Było to możliwe także dzięki amerykańskim inwestorom, którzy uwierzyli w potencjał InPostu i zapewnili nam stabilne, wieloletnie finansowanie. Pozwoliło to zbudować najszybciej rosnącego operatora logistycznego w naszej części Europy – dodaje Rafał Brzoska.

Jednocześnie InPost wprowadza elektryczne samochody dostawcze. Pierwsze dostawy do paczkomatów InPost w oparciu o ekologiczną flotę rozpoczęły się już w Krakowie. Do 2020 r. 30% floty InPost będą stanowić samochody elektryczne. InPost – na mocy porozumień o współpracy – rozpoczął też instalację paczkomatów InPost przy sklepach Lidl i Dino.

- Także na ten rok planujemy projekty, które zaskoczą naszą konkurencję. Nie zmieniamy długofalowej strategii. Zamierzamy być numerem jeden w Polsce i jesteśmy na najlepszej drodze, aby ten plan zrealizować – zapowiada Brzoska.

Przypomnijmy. We wrześniu 2018 r. InPost i KKR – amerykańska firma inwestycyjna – zawarły porozumienie gwarantujące 125 mln euro finansowania dla InPostu w okresie 5,5 roku.

 

Ilona Mrozowska 4914 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.