Forum Gdańsk odwiedziło ponad 6 mln osób

Działająca od kilku miesięcy galeria handlowa w 2019 r. nie zamierza zwalniać tempa. Ma być nie tylko najlepszym miejscem na zrobienie zakupów, ale także centrum kultury, sztuki i miejscem spotkań z rodziną czy przyjaciółmi.

Forum Gdańsk działa od 26 maja 2018 r. Tego dnia goście po raz pierwszy mogli skorzystać z oferty 170 sklepów, ponad 20 restauracji i kawiarni, kina z 9 salami, nowych placów miejskich, bulwaru, tarasów widokowych, węzła komunikacyjnego i parkingu. Forum powstało nakładem 900 mln zł, na terenach, gdzie jeszcze cztery lata temu były tory kolejowe, pętla autobusowa i pozostałości po hali targowej. Dzięki przykryciu torów kolejowych miasto zyskało 1,5 hektara nowej powierzchni.

Liczba osób, które zdecydowały się odwiedzić nowy kompleks handlowo-usługowy w pierwszy weekend działalności, osiągnęła blisko 180 tys. Pierwszy miesiąc przyniósł pierwszy milion gości. Po pół roku ta liczba wzrosła do ponad 6 milinów osób.

Kalendarz Forum Gdańsk wypełniony jest propozycjami dla miłośników kultury, mody, sztuki i dla najmłodszych.

Na przełomie sierpnia i września 2018 r. w ramach akcji Forum Świata Forum Gdańsk przeprowadziło sondaż, który pokazał, kto najchętniej odwiedza kompleks. W ankiecie wzięło udział prawie 4000 osób, w tym niemal 1400 obcokrajowców. Goście zagraniczni najczęściej przyjeżdżają ze Skandynawii (prawie 22%), Niemiec (10%) i Ukrainy (10%) i najczęściej odwiedzili Forum Gdańsk pierwszy raz (ponad 73%).

- W 2019 roku Forum Gdańsk na pewno nie zwolni tempa - mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. - Planujemy jeszcze więcej interesujących wydarzeń, które będą przyciągały gdańszczan do naszego kompleksu. Chcemy, by Forum Gdańsk było nie tylko najlepszym miejscem na zrobienie zakupów, ale także centrum kultury, sztuki i miejscem spotkań z rodziną czy przyjaciółmi - podkreśla.

Forum Gdańsk powstało w formule partnerstwa inwestora prywatnego z partnerem publicznym, czyli Miastem Gdańsk i spółki Multi Poland, będącej częścią międzynarodowego koncernu Multi Corporation. To miejsce łączące przestrzenie publiczne, usługi, handel, rozrywkę, restauracje i kawiarnie. Przestrzeń publiczna stanowi powyżej 40 proc. tego miejskiego centrum.

Multi Corporation to jeden z największych deweloperów, właścicieli i zarządców wysokiej jakości centrów usługowo-handlowych w Europie oraz Turcji. Realizowane przez firmę projekty stają się często katalizatorem rozwoju ekonomicznego i społecznego miast i regionów. Od swojego powstania w 1982 r. Multi zajmowało się ponad 190 projektami.

 

 

Katarzyna Pierzchała 5254 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.