Rozwód Kauflandu z Unileverem

Po wielomiesięcznym sporze o warunki dostaw niemiecki dyskonter i brytyjsko-holenderski producent kończą współpracę.

W efekcie od 2019 roku z półek Kauflandu znikną wszystkie produkty Unilevera: od Knorra przez Hellmann'sa, od Dove po Domestosa, od herbaty Lipton po dezodoranty Rexona. Sprawa dotyczy sześciu rynków, w tym Polski.

– Powodem zakończenia współpracy są drastyczne podwyżki cen i jednostronne zmiany warunków prowadzenia biznesu przez Unilever – cytuje Lebensmittel Zeitung stanowisko sieci handlowej. – Z naszego punktu widzenia Unilever jako jeden z największych globalnych dostawców produktów markowych próbuje wykorzystać swoją dominującą pozycję, wywierając presję na detalistów w celu zoptymalizowania własnych zysków – czytamy dalej.

Unilever na razie nie zajął oficjalnego stanowiska, wiadomo jednak, że nie zgadza się z tym punktem widzenia. Producent ma ponad dwa razy wyższe obroty niż detalista: w 2017 roku firmy miały odpowiednio 53,7 mld euro i 22,3 mld euro sprzedaży. Według szacunków ekspertów w kwocie tej za 300–350 mln euro odpowiadały marki Unilevera. Dwie trzecie tej sumy przypada na rynek niemiecki, a pozostała część na Polskę, Słowację, Rumunię, Chorwację oraz Bułgarię.

Gazeta cytuje swoje źródła bliskie obu firmom, informujące o nawet dwucyfrowych podwyżkach, których zażądał od Kauflandu Unilever. Wszystko dlatego, że rozwijając się w tempie wolniejszym niż w poprzednich latach, dyskonter stał się bardziej kosztownym kontrahentem. Przypomnijmy: trwający od maja spór zaowocował we wrześniu wycofaniem w półek sieci łącznie 480 różnych produktów producenta, w tym 90 w Polsce. Pisaliśmy o tym na handelextra.pl tutaj. Warto jednak pamiętać, że niektóre produkty Unilevera znikały już ze sklepów sieci i – po nawet kilku latach – na nie wracały. To rozstanie też nie musi więc być ostateczne.

Magdalena Weiss 2019 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }