Nowa ustawa o kosmetykach

1 stycznia 2019 r. zaczyna obowiązywać ustawa o produktach kosmetycznych dotycząca ich bezpieczeństwa dla konsumentów.

Za bezpieczeństwo kosmetyku dla zdrowia ludzi w normalnych lub dających się przewidzieć warunkach stosowania odpowiadają producent lub importer - tak zaczynają się przepisy nowej ustawy z 4 października 2018 r. Są one zgodne z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego z 30 listopada 2009 r.

Przepisy określają, co powinna zawierać dokumentacja kosmetyku, przy czym najistotniejszą jej częścią jest raport bezpieczeństwa produktu. Wskazują też m.in. organa kontroli - są to Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz w kwestii etykiet na opakowaniach kosmetyków - Inspekcja Handlowa.

W ustawie wymienione są wysokości kar za określone naruszenia przepisów. Najwyższa - do 100 tys. zł grozi m.in. za wprowadzenie do obrotu produktu bez przeprowadzenia oceny bezpieczeństwa. Jednym z naruszeń są testy na zwierzętach, których - jak zauważa Anna Oborska, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego - od lat nie można ich przeprowadzać.

Do 70 tys. zł grozi m.in. za nieprzestrzeganie wymogów w zakresie oznakowania produktów kosmetycznych, w tym przez dystrybutorów. Z kolei za wprowadzenie do obrotu produktu po upływie daty minimalnej trwałości czy też wytwarzanie kosmetyku bez zgłoszenia zakładu do "wykazu zakładów" grozi kara do 50 tys. zł. Do 20 tys. zł można zapłacić za naruszenie obowiązków związanych z deklaracjami marketingowymi. Piotr Koziej z Instytutu Badań Kosmetyków przypomina, że na opakowaniach nie można umieszczać informacji o tym, że kosmetyk leczy z jakiejś dolegliwości (to mogą tylko leki) czy że też że działa "przeciw", np. przeciwbakteryjny, przeciwłupieżowy itp.

Jak informuje Anna Oborska, branża kosmetyczna zaniepokojona jest uznawalnością kar - od inspektorów będzie zależeć w wielu przypadkach interpretacja respektowania przez przedsiębiorcę przepisów nowej ustawy oraz wysokość kar za ich naruszenie. - Z drugiej strony nie jest możliwe precyzyjne ujęcie w cenniku kar wszystkich sytuacji - dodaje Anna Oborska.

Ponad 400 producentów kosmetyków działających w Polsce ma na dostosowanie się do jej przepisów 9 miesięcy od wejścia w życie ustawy.

Barbara Mikusińska 774 Artykuły

Współtwórczyni „Handlu”. Od początku jego istnienia, czyli od 1993 r., redaktor naczelna. Globtroterka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.