Znamy finalistów konkursu Ekopraktyki

Siedmiu finalistów konkursu Ekopraktyki odjechało rowerami przekazanymi przez organizatorów: Rekopol i Biedronkę. Nagrodzeni zostali za porady m.in. o odkurzaniu w rytmie slow, ploggingu czy ekologicznym pakowaniu produktów na wagę.

Jury doceniło Ekopraktyki mające pozytywny wpływ na środowisko, oryginalne, użyteczne oraz najłatwiejsze w powszechnym zastosowaniu. W konkursie, który trwał od 23 października do 23 listopada br., zarejestrowało się ponad 600 uczestników, którzy przesłali blisko 400 różnych Ekopraktyk. Jury wybrało siedmiu z nich, nagradzając ich rowerami turystycznymi, crossowymi marki Kross, model Evado 4.0.

– Los naszego środowiska zależy m.in. od codziennych nawyków i decyzji każdego z nas. Dlatego niezmiernie cieszy nas duże zainteresowanie konkursem EKOpraktyki – mówi Jakub Tyczkowski, prezes zarządu Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań, przewodniczący Kapituły Nagrody. - Wybraliśmy siedem najciekawszych i jednocześnie najprostszych w powszechnym zastosowaniu pomysłów. Wierzymy, że będą one inspiracją dla szerszego grona odbiorców – dodaje.

Zdaniem Dagmary Łakomej, menedżer ds. ochrony środowiska w Jeronimo Martins Polska, Biedronka jest eko i stosuje Ekopraktyki – np. podobnie jak finaliści konkursu przeciwdziała marnowaniu żywności, a organizując kampanie edukacyjne zachęca klientów do zmiany nawyków na bardziej przyjazne naturze.

Konkurs Ekopraktyki skierowany był do osób, którym losy planety nie są obojętne. By wziąć w nim udział należało opisać jedną stosowaną przez siebie na co dzień Ekopraktykę, która przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Głównym celem inicjatywy była popularyzacja właściwych zachowań ekologicznych.

Finałowe prace dotyczyły różnych obszarów, wśród nich były pomysły na przeciwdziałanie marnowaniu żywności. Nagrodzono sposób na przemyślane zakupy, które należy zaczynać od zaplanowania menu na cały tydzień i na jego podstawie przygotowania listy zakupów, oraz sposób na wykorzystywanie produktów, które aktualnie mamy w lodówce, także tych z upływającym terminem przydatności do spożycia.

Inna propozycja nagrodzona rowerem crossowym zachęcała do uprawiania ploggingu, czyli ekobiegania. Sposób ten łączy przyjemne z pożytecznym – w czasie joggingu zbiera się napotykane po drodze puszki, butelki czy papierki.

Finaliści konkursu Ekopraktyki dzielili się również pomysłami na oszczędności. By oszczędzać wodę wystarczy zbierać tę, którą spuszczamy z kranu do momentu aż popłynie ciepła (taką wodę można zbierać do butelki i np. podlewać nią kwiaty); zaoszczędzić pieniądze – a przy okazji zmniejszyć ilości śmieci – gdy będziemy przecinać na pół każdą tubkę wydawałoby się już zużytego kosmetyku i wykorzystywać pozostałą w niej zawartość. Z kolei oszczędzimy energię, a dzięki temu także pieniądze i czas, gdy będziemy odkurzać w rytmie slow – zamiast szybko, wielokrotnie przeciągać odkurzaczem w tę i z powrotem, należy bardzo wolno przesuwać ssawkę po podłodze, dając odkurzaczowi okazję, by pochwycił nawet najmniejszy pyłek.

Jak radzi jedna z laureatek konkursu, podczas zakupów warto zawsze mieć przy sobie nie tylko własne torby, oczywiście wielokrotnego użytku, ale też woreczki na produkty na wagę. Woreczki można wykonać samemu np. z firanek. – Są półprzezroczyste, więc dobrze widać produkty w środku, a dodatkowo są bardzo lekkie, więc nie dodają wagi do zakupów – uzasadnia laureatka.

O Ekopraktykach pisaliśmy tutaj.

 

Katarzyna Pierzchała 5103 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.