Podatek handlowy znów odroczony

Senat poparł w piątek nowelizację ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, czyli tzw. podatku handlowego. Przedłuża ona zawieszenie tej daniny na kolejny rok, czyli do końca 2019 roku.

Ustawa ta obowiązywała od 1 września 2016 r., ale kilka dni po jej wejściu w życie Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie wprowadzonego podatku i wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania. Zdaniem Brukseli jego konstrukcja mogła faworyzować mniejsze sklepy, co z kolei mogło być uznane za pomoc publiczną.

Po tej decyzji resort finansów zawiesił pobór podatku od handlu detalicznego, a w listopadzie 2016 r. Sejm przyjął przygotowaną przez rząd ustawę, zakładającą zawieszenie obowiązywania podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 r.

Jak tłumaczyli wtedy politycy z partii rządzącej, przygotowując tamten projekt rząd liczył, że w ciągu 2017 r. Komisja Europejska rozstrzygnie sprawę na korzyść Polski. Tym bardziej, że w końcu listopada 2016 r. złożył skargę na decyzję KE.

KE jednak 30 czerwca 2017 r. wydała decyzję ostateczną uznając, że polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy publicznej. Stwierdziła, że dzięki progresywnym stawkom mniejsze sklepy będą miały przewagę nad konkurentami.

Rząd polski nie zgodził się z tym werdyktem i we wrześniu 2017 r. złożył skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na decyzję KE. TSUE dotąd nie rozstrzygnął sporu. Rząd przedłożył więc kolejny projekt, przedłużający zawieszenie tego podatku do końca 2019 r. Poprzednia analogiczna ustawa zawieszała obowiązywanie podatku handlowego do końca 2018 r. Pisaliśmy o tym wielokrotnie, więcej jest chociażby tu.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadzała dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwotę wolną od podatku ustalono w skali roku w wysokości 204 mln zł.

 

 

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 5467 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.