Metro planuje wzrost

Niemieckie Metro AG, do którego należą hurtownie Makro/Metro Cash and Carry, spodziewa się wzrostu sprzedaży o 1-3% w roku 2018/2019.

Motorem wzrostu mają być Europa Wschodnia (bez Rosji) i Azja. Zyski jednak spadną z powodu problemów na rynku rosyjskim oraz inwestycji w digitalizację. EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) po oczyszczeniu z wpływu transakcji na nieruchomościach ma być niższy od ubiegłorocznego o 2-6%.

W minionym roku finansowym zakończonym 30 września Metro zrestrukturyzowało biznes rosyjski i ogłosiło sprzedaż sieci hipermarketów Real, która działa już tylko na rynku niemieckim.

W tym czasie grupa uzyskała wzrost sprzedaży like-for-like o 0,7% do 34,7 mld euro. Nominalnie sprzedaż spadła o 1,6 proc. do 36,5 mld euro; to wpływ niekorzystnych kursów walutowych. Działalność kontynuowana (bez Reala) przyniosła w walutach lokalnych wzrost o 1,5%.

– Ogólnie rok 2017/18 był dla Metro pomyślny – podsumował Olaf Koch, prezes Metro AG. – Poczyniliśmy znaczące postępy w wielu obszarach, choć musieliśmy się także zmierzyć z nieoczekiwanymi wyzwaniami. Daleko zaszliśmy na naszej drodze do skupienia się całkowicie na biznesie hurtowym, co przyniosło wzrost LFL piąty rok z rzędu – dodał.

Mimo poprawy na rynku rosyjskim Metro wciąż oczekuje kilkuprocentowego (raczej w górnych rejestrach tego przedziału) spadku zysku EBITDA. Pozostała część grupy ma przynieść 1,4 mld euro zysku EBITDA, podobnie jak w 2017/18, gdy oznaczało to wzrost w walutach lokalnych o 1,2%. W całym roku zysk netto grupy wzrósł o 0,9% do 348 mln euro, a zysk przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej zwiększył się o 5,9% do 344 mln euro.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.