Ol’Vita. Mąka z pestek dyni

100% natury, wyrazisty smak i aromat oraz moc możliwości kulinarnych i wartości odżywczych.

Mąka dyniowa Ol’Vita powstaje z częściowo odtłuszczonych i zmielonych pestek dyni.

Jest 100% naturalna, nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników i aromatów. Stanowi źródło naturalnych minerałów, witamin z grupy B oraz białka roślinnego. Zawiera znaczne ilości cynku odpowiedzialnego za zdrową skórę, włosy i paznokcie. Mąka z pestek dyni to także bogactwo fosforu, manganu i magnezu oraz żelaza, wapnia, potasu, jak również błonnika. 

Mąka z pestek dyni Ol’Vita ma charakterystyczny zielony kolor, jest aromatyczna i wyrazista w smaku. Nadaje się do wszelkich wypieków wytrawnych i słodkich. Jest doskonała do chlebów, bułek, ciastek, placków, a także naleśników czy makaronów. Świetnie zagęszcza zupy i sosy, wzbogaca kotlety i farsze. Sprawdza się też jako wartościowy, surowy dodatek do past kanapkowych, musli, jogurtów, zdrowych koktajli lub smoothie.

Mąka Ol’Vita dostępna jest w wygodnym 250-g opakowaniu zamykanym strunowo, dzięki czemu łatwiej ją dozować i przechowywać, a także utrzymać jej świeżość na dłużej.

Cena ok. 7 zł.

Joanna Hamdan 9049 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }