Absurd urzędników: paragon przed zapłatą

Resort finansów chce, aby klienci dostawali dowód zakupu jeszcze przed przyjęciem należności - pisze Rzeczpospolita. I to już od 1 stycznia 2019 r.

W projekcie rozporządzenia z 5 listopada br. Ministerstwo Finansów wprowadziło zmianę polegająca na tym, że kasjer powinien wydać paragon jeszcze przed uiszczeniem opłaty – czytamy w dzienniku. Pomysł ma być kolejnym narzędziem do walki z szarą strefą, szczególnie w gastronomii, dotyczyć będzie jednak też handlu.

Zmiana ma wejść od 1 stycznia 2019 r. Oznacza to konieczność zmiany wszystkich systemów komputerowych związanych z obsługą transakcji sprzedaży w każdym polskim sklepie.

- Resort finansów chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, że do końca roku zostało kilkanaście dni. Będzie chaos - mówi dziennikowi Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, senior partner w kancelarii Musiał i Partnerzy.

Niezwykle krytycznie względem projektu wypowiadają się też inni eksperci. Ich zdaniem rozporządzenie może być niezgodne z prawem unijnym, a także krajowym. Procedurę wydania paragonu opisuje m.in. ustawa o podatku VAT, a tej rozporządzenie nie może zmienić. Oprócz tego zmiana skomplikowałaby np. kwestię reklamacji. Obecnie aby zwrócić produkt niezbędne jest okazanie dowodu zakupu, czyli paragonu.

- Wprowadzenie tego rozwiązania oznaczałoby konieczność przeprogramowania milionów kas fiskalnych, które obecnie tak są skonfigurowane, że wydaja paragon po przyjęciu płatności – mówi gazecie Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. - To propozycja, która przeczy założeniom konstytucji dla biznesu. Nie tylko utrudni życie firmom, nałoży na nie nierealne obowiązki, zagrożone poważnymi sankcjami – przestrzega.

Katarzyna Pierzchała 2757 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }