Przetwórcy jabłek opóźniają płatności

11 grudnia wchodzą w życie zmiany w funkcjonującej od roku ustawie o przewadze kontraktowej.

UOKiK rozpoczął sprawdzanie ewentualnego nadużywania przewagi dużych kontrahentów nad małymi od dużych przetwórców owoców. W wyniku kontroli wszczął postępowania przeciwko czterem z pięciu największych firm zajmujących się skupowaniem od sadowników owoców na soki i przetwory. Do T.B.Fruit Polska oraz Döhlera do firm z zarzutami dołączyły Real z Siedlec i Rauch Polska. Pierwsza z nich stosowała w umowach wydłużone terminy płatności, dochodzące nawet do pół roku, druga zaś płaciła za owoce z opóźnieniem sięgającym do 119 dni i nie precyzowała cen w niektórych umowach, przez co dostawca nie mógł być pewien, jaka otrzyma zapłatę.

– Sprawdziliśmy siedem firm zajmujących się przetwórstwem owoców, a Inspekcja Handlowa skontrolowała 70 punktów skupu – powiedział Marek Niechciał, prezes UOKiK-u. – W efekcie wszczęliśmy 4 postępowania. Tegoroczne problemy rolników biorą się z wysokiej nadpodaży jabłek na rynkach europejskich, rozdrobnienia rynku oraz ukierunkowania dużej części sadowników na hodowlę jabłek deserowych, przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. Wiąże się ona z wyższymi marżami, ale i wyższymi kosztami. Gdy nie uda się ich sprzedać, trafiają do przetwórstwa, co jest mniej opłacalne – tłumaczy.

Po roku działania ustawy o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej Urząd łącznie otrzymał 51 zgłoszeń. W ich wyniku wszczął jedenaście spraw wyjaśniających, 6 postępowań (w tym cztery przeciwko wymienionym wyżej firmom), i 28 tzw. wezwań miękkich, dających przedsiębiorcy 14 dni na likwidację uchybień w relacjach z mniejszymi kontrahentami. Wchodząca w życie nowelizacja pozwoli zlikwidować obowiązujące dotychczas warunki, pod którymi UOKiK mógł wytoczyć działa przeciwko dużej firmie: próg min. 100 mln zł obrotów w roku poprzedzającym w przypadku kontrolowanej firmy oraz przynajmniej 50 tys. zł. wartości firmami między obiema stronami w jednym z poprzednich lat. Obecnie Urząd będzie mógł interweniować także w przypadkach mniejszych firm i kontraktów.

Magdalena Weiss 1997 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }