Lidl ma plan na Litwę

Sieć niemieckich dyskontów podpisała umowę z helsińskim bankiem na finansowanie ekspansji na Litwie.

Warta 50 mln euro umowa z Nordyckim Bankiem Inwestycyjnym (NIB) ma posłużyć otwieraniu nowych sklepów sieci na litewskim rynku w ramach planu inwestycyjnego na lata 2017–2019

– Ta ekspansja pozostaje w zgodzie ze strategią Lidla dotyczącą rozwoju w krajach bałtyckich – mówi Henrik Normann, prezes NIB. – Wydatki na żywność mają wysoki udział w koszykach litewskich gospodarstw domowych, więc zróżnicowanie rynku będzie miało znaczący wpływ na ich dochód rozporządzalny – dodaje.

Lidl pojawił się na litewskim rynku w czerwcu 2016 r. i w ciągu półtora roku uruchomił 35 sklepów, co daje mu 6,5% udział w rynku. Pożyczka ma przyczynić się do stworzenia ponad 650 nowych miejsc pracy i zwiększenia wydajności pracy.

Zarówno sklepy Lidla na Litwie, jak i centrum logistyczne w Kownie certyfikowane są systemem EDGE dla budynków przyjaznych środowisku naturalnemu. Inwestycje zaplanowane na lata 2017–2019 m.in. służą właśnie wyposażeniu wszystkich 41 obecnie istniejących sklepów w systemy odzyskiwania ciepła z wentylacji, efektywności energetycznej oraz zautomatyzowane systemy zarządzania i kontroli.
 
Lidl jest częścią niemieckiej Grupy Schwarz, prowadzącej sieci Kaufland i Lidl. Tym drugim szyldem oznaczonych jest ponad 10 tys. w 29 krajach europejskich i USA. NIB jest natomiast międzynarodową instytucja finansową, ustanowioną przez osiem krajów: Danię, Estonię, Finlandię, Islandię, Łotwę, Litwę, Norwegię i Szwecję. Bank finansuje prywatne i publiczne projekty w tych krajach i poza nimi.
Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.