Amazon na lotniskach?

Jak donosi agencja Reutera, amerykański gigant internetowy nosi się z zamiarem otwierania bezkasowych sklepów w portach lotniczych.

Agencja powołuje się na publiczne raporty oraz informacje od osoby zajmującej się strategią firmy. Ruch ten ma być kolejną inwestycją sprzedawcy, który zaczynał jako księgarnia internetowa, w sklepy stacjonarne i rynek żywności.

Od miesięcy rozwijany jest projekt bezobsługowych sklepów Amazon Go, w których to sklepach klienci skanują smartfony przy wejściu, kamery identyfikują, jakie produkty kupują, a następnie Amazon obciąża ich karty kredytowe odpowiednią kwotą. Od stycznia detalista uruchomił siedem placówek: w Chicago, San Francisco i rodzinnym Seattle. Głównie służą one pracującym w okolicznych biurowcach pracownikom jako miejsce zakupu lunchu.

Według informacji Reutera, Amazon rozmawiał w czerwcu z zarządami największych amerykańskich lotnisk: drugiego największego biznesowego portu lotniczego w USA – Los Angeles, San Jose (Dolina Krzemowa). Przedstawiciele obu portów lotniczych twierdzą jednak, że na tym korespondencja ws. Amazon Go się urwała, a sam Amazon odmówił komentarza.

Jednak źródło informacji wewnątrz firmy potwierdziło agencji, że detalista bada możliwości znalezienia się w portach lotniczych i wyznaczył w tym celu doświadczonego w rozwoju nowych projektów menedżera. Dzięki takiemu ruchowi Amazon mógłby zbudować świadomość marki u milionów osób uruchamiając około tuzina sklepów.

Przez 12 największych lotnisk Stanów Zjednoczonych przewija się rocznie 350 mln pasażerów (dla porównania największe polskie lotnisko, Chopina w Warszawie obsługuje niecałe 16 mln pasażerów rocznie, drugi pod tym względem Kraków-Balice – niespełna 6 mln, wszystkie 15 polskich lotnisk pasażerskich niemal 40 mln).

Magdalena Weiss 1919 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }