Allegro szykuje się na 10 grudnia. Dlaczego?

Jest taki dzień w roku, kiedy Polacy robią na Allegro największe zakupy. Paradoksalnie to nie jest ani Black Friday ani Cyber Monday. W tym roku będzie to poniedziałek 10 grudnia.

Z danych Allegro wynika, że wśród różnych szczytów zakupowych jeden wyróżnia się znacznie od kilku lat. Jest to szczyt zakupowy, przypadający w przedświąteczny poniedziałek w tygodniu poprzedzającym tydzień świąteczny, zwykle 12 - 14 dni przed Wigilią Bożego Narodzenia.

Analitycy Allegro zauważyli, że liczba kupionych przedmiotów wzrasta wtedy znacznie w porównaniu do średniej z innych dni, ale także w porównaniu do innych dni z atrakcyjnymi ofertami, przecenami i premierami. W ubiegłym roku ten szczyt wypadł 11 grudnia. Polacy kupili tego dnia ponad 2,16 miliona przedmiotów, podczas gdy średnia roczna wynosiła około 1 miliona dziennie. Jak przewidują w Allegro w tym roku najprawdopodobniej padnie rekord wszech czasów, bo już na tydzień przed spodziewanym szczytem, czyli 3 grudnia, klienci na Allegro kupili aż 2,2 miliona przedmiotów. Średnia dzienna w całym 2018 r. to 1,2 miliona sprzedanych przedmiotów.

- Takie zachowanie klientów jest bardzo racjonalne z kilku powodów - mówi Francois Nuyts, CEO Allegro. - Po pierwsze, od szczytu zakupowego do Gwiazdki jest tyle dni, że przesyłka zdąży do nas dotrzeć. Po drugie zostaje jeszcze na tyle dużo czasu, że można zamówiony prezent obejrzeć i ewentualnie zwrócić lub wymienić. Po trzecie zaś dzięki wcześniejszym zakupom nie poddajemy się świątecznej gorączce, a decyzje podejmujemy rozsądnie i z planem - dodaje Francois Nuyts.

Z badania przeprowadzonego w listopadzie 2018 r. rzez Allegro i Mobile Institute wynika, że w 2018 r. średnia kwota wydana na prezent wyniesie dokładnie 152 zł. To więcej niż dwa lata temu, kiedy najczęściej wskazywaną odpowiedzią było 50–100 zł. Poniżej 50 zł na pojedynczy prezent chce wydać 5% Polaków, a powyżej 300 zł 10%. W 2015 r. proporcje były odwrotne.

Średnio na wszystkie prezenty chcemy wydać 684 zł. 41% Polaków mówi, że ich budżet prezentowy będzie nieznacznie wyższy a 7% - że będzie znacznie wyższy niż w 2017.

Najchętniej wręczamy - podobnie jak w poprzednich latach - perfumy, potem kosmetyki i słodycze, a także produkty związane z hobby. Wysoko na liście są też ubrania i biżuteria, a także e-booki i książki. Coraz chętniej dajemy różnego rodzaju kupony i vouchery, podobnie jak produktów wyposażenia domu. Raczej nie zamierzamy dawać bliskim gotówki.

W tym roku najchętniej dostalibyśmy coś z elektroniki (24%) i produkty związane z hobby (23%). Kosmetyki chce dostać co czwarty, a książki lub e-booki – co piąty badany. Pieniądze w gotówce interesują także 20% Polaków. O smartfonie marzy 18% badanych, a o smartzegarku 16%. Marzy nam się też biżuteria, zegarek czy konkretna torebka lub buty. W tym roku po raz pierwszy pojawiły się też wskazania na dobre książki jako wymarzony prezent.

 

 

Katarzyna Pierzchała 2618 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }