Orlen porozumiał się ze związkowcami

Zarząd PKN Orlen i organizacje związkowe podpisały porozumienie w sprawie zmiany Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Pierwszy raz w historii firmy obie strony porozumiały się w sprawie wzrostu wynagrodzeń w roku poprzedzającym ich realizację.

Przyjęte uzgodnienia dotyczące zmiany ZUZP będą obowiązywać od  1 kwietnia 2019 r., po ich zarejestrowaniu przez Państwową Inspekcję Pracy. Najistotniejsze z nich to m.in.: rozszerzenie ścieżek kariery m.in. poprzez dodanie nowych stanowisk w obszarach produkcji, wsparcia produkcji i straży pożarnej, podniesienie minimalnych i maksymalnych widełek płac czy wprowadzenie nowych stanowisk traderów, zajmujących się transakcjami na giełdach towarowych i finansowych.

- Uzgodnione ze związkami zawodowymi zmiany traktuję jako inwestycję, która już w ujęciu krótkoterminowym powinna przynieść pozytywne efekty dla spółki – uważa Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. - Biorąc pod uwagę aspekt społeczny, śmiało można stwierdzić, że negocjacje dotyczące Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy były w ostatnim czasie jednym z najważniejszych procesów w spółce - dodaje. Ujawnia przy tym, że rozmowy te połączone były z dyskusją w sprawie wzrostu płac w 2019 r.

- Bardzo istotne jest, że wypracowane nowe warunki są optymalne z punktu widzenia finansów i rozwoju spółki – podkreśla Daniel Obajtek. – Jestem przekonany, że umożliwią wzrost zaangażowania pracowników, osiąganie przez nich odpowiednich kompetencji, wiedzy i umiejętności. Przyczynią się też do pozyskania i utrzymania odpowiednich pracowników w obszarach, w których się rozwijamy – tłumaczy prezes PKN Orlen.

Dodatkowo w odrębnym porozumieniu koncern ustalił z organizacjami związkowymi wzrost wynagrodzeń na 2019 r. o 250 zł brutto dla pracowników zatrudnionych w niższych kategoriach zaszeregowania oraz nagrody jednorazowe w kwocie 2100 zł dla pracowników zatrudnionych w wyższych kategoriach, z wyłączeniem wyższej kadry zarządzającej. Nagrody jednorazowe dla pracowników PKN ORLEN oraz zasady ich wypłaty będą przedmiotem dalszych negocjacji płacowych, które zaplanowano na styczeń 2019 r.

Katarzyna Pierzchała 2618 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }