Danone rozwija eksport z Polski

Rośnie liczba wariantów produktowych trafiających poza granice kraju, a firma Danone deklaruje dalszy rozwój eksportu do Europy.

Za produkcję i dystrybucję krajową oraz zagraniczną odpowiada Fabryka Danone w Bieruniu, która jest kluczowym miejscem dla firmy w całym regionie.

Wartość eksportu produktów mlecznych Ministerstwo Finansów wycenia Polsce na ponad 5 mld zł (2017 r.), a zagraniczne zapotrzebowanie na produkty mleczne stale rośnie. Tendencja ta sprzyja rozwojowi fabryki Danone w Bieruniu. Już teraz wytwarzane w niej artykuły trafiają do ponad 20 krajów z Europy oraz USA.

Fabryka Danone w Bieruniu w ostatnich trzech latach stała się też ważnym centrum produkcyjnym w całym regionie. Modernizacja, która zakończyła się w 2017 roku, znacznie zwiększyła potencjał fabryki. Bieruń jest obecnie jedynym miejscem w Europie w strukturach Danone, gdzie powstają jogurty pitne powyżej 100 g oraz jogurty i serki w saszetkach, które pozwalają na przechowywanie produktów poza lodówką do 6 godzin. Tutaj wytwarzany jest również lider na rynku serków homogenizowanych w Polsce – Danio.

– Taka specjalizacja w produkcji stanowi dla nas silną przewagę konkurencyjną w Europie wśród fabryk Danone oraz potwierdza strategiczną rolę bieruńskiej fabryki w globalnych strukturach grupy. Produkty, które tworzy zespół zaangażowanych specjalistów, trafiają do ponad 20 krajów, głównie z rejonu Europy Zachodniej, a skala eksportu, jak i liczba wariantów produktowych wysyłanych poza granice naszego kraju, systematycznie rośnie – mówi Rafał Piwowarski, dyrektor fabryki Danone w Bieruniu.

Danone zatrudnia w Polsce ponad 1 tys. pracowników, jednak łączna liczba etatów utrzymanych w gospodarce w naszym kraju dzięki działalności spółki Danone w 2017 r. przekroczyła ponad 5 tys., a suma wynagrodzeń – prawie 230 mln zł. Łączna wartość dodana, czyli wkład firmy w proces produkcji dóbr i usług, wygenerowana dzięki działalności Danone w 2017 r. była na poziomie 1 mld zł.

– Nasz wkład w rozwój gospodarki krajowej oraz gospodarek regionów nie ogranicza się do tworzenia wartości dodanej, miejsc pracy i wynagrodzeń – również poprzez odprowadzanie podatków i opłat, wspieramy finansowanie wielu zadań w tym m.in. związanych z budową dróg, inwestycjami w ochronę środowiska, inwestycjami socjalnymi, zdrowotnymi czy edukacyjnymi - dodaje mówi Katarzyna Owsianko, kierownik działu komunikacji zewnętrznej spółek grupy Danone.

W samym 2017 roku całkowita wartość odprowadzonych podatków, do budżetu krajowego oraz miast, gdzie Danone prowadzi swoją działalność, wyniosła prawie 35 mln zł.

Magdalena Weiss 2100 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }