Były właściciel Marcpolu zatrzymany przez CBA

Marek M., były właściciel upadłej sieci Marcpol, został zatrzymany przez CBA. Zarzuca mu się działania korupcyjne.

Agenci CBA z Lublina zatrzymali podwarszawskiego biznesmena, który miał powoływać się na osobiste wpływy w jednym z mazowieckich samorządów. Wiadomo już, że chodzi o Marka M., byłego właściciela sieci Marcpol o którym "Puls Biznesu" pisał ostatnio, że na współpracy z upadłym w 2016 r. Marcpolem 700 kontrahentów straciło ponad 215 mln zł. W rankingu 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" Marek M. widniał nieprzerwanie od 1992 do 2010 r., jednak później zniknął, bo cały swój majątek przepisał na rodzinę.

Teraz ustalenia CBA wskazują, że za obietnicę korzyści majątkowej w wysokości kilkuset tysięcy złotych miał podjąć się pośrednictwa w załatwieniu doprowadzenia do przekształcenia (poprzez zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego) ok. 10 hektarów działek rolnych na inwestycyjne – z możliwością ich zabudowy na m.in. hotele. Teren leży w bezpośredniej bliskości portu lotniczego Modlin. Agenci CBA przeszukali podwarszawskie mieszkanie biznesmena. Całe działanie „powoływacza” miało być odpowiednio opakowane, uprawdopodobniane.

Do popełnienia przestępstwa płatnej protekcji nie jest konieczne faktyczne posiadanie wpływów - wystarczy, że podejrzany na takie wpływy się powołuje lub utwierdza w ich istnieniu. Lubelskie CBA będzie badało dalej, czy były to wpływy faktyczne czy też była to fikcja.

Zgromadzone przez CBA materiały z operacji trafią teraz do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, gdzie zatrzymany usłyszy zarzuty.

O Marcpolu pisaliśmy tutaj.

Ilona Mrozowska 3133 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }