Polacy w sieci wcale nie ostatni

Kupujemy żywność przez internet częściej niż statystyczny Europejczyk.

Takie wnioski płyną z danych udostępnionych przez Eurostat z okazji Cyberponiedziałku.

Generalnie najwięcej w sieci kupują Brytyjczycy: w 2017 r. aż 86% obywateli tego kraju dokonało zakupów online. Za nimi znaleźli się Szwedzi (84%), Niemcy, Duńczycy, Holendrzy i Luksemburczycy (po 82%), Francuzi (76%), Finowie (75%), Austriacy i Słowacy (po 70%).

Polacy z wynikiem 58% znaleźli się poniżej średniej unijnej, która wyniosła 68%. Zakupy online najmniej popularne we Wspólnocie okazały się w Rumunii (23%), Bułgarii (27%) oraz na Cyprze (39%).

Ciekawy jest jednak rozkład zakupów z podziałem na rodzaje kupowanych produktów. W dwóch przypadkach: artykułów FMCG oraz odzieży i akcesoriów sportowych polscy konsumenci przekraczają unijną średnią. Dokładnie co czwarty pytany znad Wisły zadeklarował, że choć raz kupił żywność czy kosmetyki w sieci, podczas gdy średnia dla całej UE jest minimalnie niższa (24%). Wyprzedzili nas Holendrzy, Estończycy, Brytyjczycy, Słoweńcy, Litwini i Niemcy, a Słowacy odnotowali taką samą liczbę wskazań jak Polacy. W przypadku odzieży i produktów przeznaczonych do uprawiania sportu znaleźliśmy się na 8. miejscu z wynikiem 67%, podczas gdy średnia dla UE to 64%.

Co może być zaskakujące, najsłabiej na tle innych krajów Polacy wypadli w kategorii "podróże i zakwaterowanie", gdzie przypadło nam trzecie miejsce od końca z wynikiem 22% (średnia dla kontynentu to 53%). Za nami znaleźli się tylko Rumuni i Chorwaci.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 1919 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }