Niedziele wracają do Sejmu

W czwartek 29 listopada sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny debatować będzie nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.

Początek posiedzenia zaplanowany jest na godz. 12 w sejmowej sali im. Jacka Kuronia. Do potrzeby nowelizacji ustawy, która weszła w życie w marcu br., będzie przekonywać poseł Janusz Śniadek (PiS), który jest przedstawicielem wnioskodawców ogłoszonego 20 listopada br. projektu nowelizacji ograniczeń handlu w niedziele i w niektóre inne dni.

Według projektodawców z jednej strony zaobserwowano wysoki stopień respektowania przepisów ustawy przez przedsiębiorców, z drugiej zaś zasadność wprowadzenia do ustawy kilku zmian. "Nowelizacja ustawy ma nie budzić już żadnych wątpliwości interpretacyjnych i tym samym służyć lepszemu stosowaniu przepisów ustawy w praktyce" - napisano w uzasadnieniu.

Zaakceptowanie przez parlament propozycji nowelizacji ustawy ma m.in. spowodować, że sklepy – w domyśle zrzeszone w sieci Żabka - nie będą mogły "udawać" placówek pocztowych.

Na posiedzeniu pojawią się przedstawiciele NSZZ "Solidarność", którzy będą walczyć o dopisanie do projektu nowelizacji zapisu wydłużającego zakaz pracy handlu w niedziele z 24 do 31 godzin. Postulują o to już od kilku miesięcy.

Janusz Śniadek, w rozmowie z dziennikarzami, ujawnił, że posłowie raczej są przychylni proponowanym w projekcie zmianom. Nie powinno więc być problemu z uchwaleniem nowelizacji. Poseł spodziewa się, że może ona wejść w życie w marcu 2019 r., czyli równo rok po wprowadzeniu ograniczeń handlu w niedziele.

Katarzyna Pierzchała 2693 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }