Brexit przypieczętowany

W niedzielę 25 listopada po 20 miesiącach negocjacji przywódcy państw i rządów 27 krajów UE zatwierdzili na szczycie UE umowę ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Co ciekawe, większość komentatorów jest sceptyczna wobec zatwierdzenia porozumienia przez nieprzychylną UE Izbę Gmin, która ma się pochylić nad projektem 11 grudnia. Czasu nie zostało wiele, bo zgodnie z regulacjami Wielka Brytania ma czas na opuszczenie Wspólnoty do marca 2019 roku.

W niedzielę 25 listopada przedstawiciele 27 państw UE i premier Wielkiej Brytanii uzgodnili warunki wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE. Jednak  do wejścia w życie tego liczącego niemal 600 stron traktatu potrzebna jest jeszcze zgoda brytyjskiego parlamentu, a tę komentatorzy stawiają pod znakiem zapytania. 

– To jest najlepsze możliwe porozumienie dla Wielkiej Brytanii, najlepsze dla Europy. Jedyne możliwe porozumienie – powiedział Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej. — Ci którzy zagłosują przeciwko z nadzieją na lepsze porozumienie, będą rozczarowani w pierwszym sekundach  podkreślił szef KE. Także szefowa brytyjskiego rządu ocenia porozumienie jako jedyne możliwe.

Uzgodniony traktat szczegółowo określa zasady rozstania. Zapewnia obywatelom UE w Wielkiej Brytanii i Brytyjczykom w UE możliwość pozostania w swoich miejscach zamieszkania, pracy, prawa do opieki zdrowotnej, zasiłków itp. Ponadto Wielka Brytania zobowiązała się do wypełnienia wszystkich zobowiązań finansowych wynikających z budżetu UE na lata 2014-20, przy czym też w pełni będzie z niego korzystać w tym okresie. Wreszcie trzecia sprawa opisana w Traktacie o wyjściu to granica między Irlandią i Irlandią Północną oraz sposób zagwarantowania swobodnego handlu między obydwoma obszarami bez względu na przyszłe umowy między Wielką  Brytanią i UE.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.