PGS apeluje do rządu o uporządkowanie cen energii

Polska Grupa Supermarketów jest zaniepokojona zapowiedziami wzrostu cen energii w 2019 r. Kieruje więc do rządu RP apel o powstrzymanie skokowych wzrostów cen.

Na zdjęciu: Michał Sadecki, prezes PGS

PGS stanowczo krytykuje działania energetycznych firm, które chcą podnieść ceny energii.

Według doniesień medialnych, 15 listopada br. największe firmy energetyczne złożyły już wnioski o zatwierdzenie wyższych taryf do Urzędu Regulacji Energetyki. Jeszcze nie wiadomo jakiego rzędu będą te podwyżki, ale spekuluje się o 10, 20, a nawet 30%. Aby było wiadomo o jakich kwotach ostatecznie mówimy będzie wiadomo dopiero po zakończeniu procesu taryfowego, który w URE trwa do połowy grudnia.

Już teraz widmo podwyżek, zwłaszcza w firmach, wzbudza wiele emocji. - Rząd premiera Mateusza Morawieckiego winien wspierać setki tysięcy małych, rodzimy firm będących podstawą rozwoju polskiej gospodarki. Tymczasem brak reakcji rządu na działania firm energetycznych doprowadza rodzimy biznes na skraj bankructwa – podkreśla autor apelu Michał Sadecki, prezes PGS.

PGS ocenia, że prognozowany wzrost cen energii dla użytkowników końcowych (w tym sklepów spożywczych) o 10-17 proc. w 2019 r. negatywnie wpłynie na opłacalność biznesu. - Nie rozumiemy, dlaczego rząd opowiadający się za rozwojem polskiej przedsiębiorczości pozwala firmom energetycznym na tak drastyczne podwyżki i zatwierdza wyższe taryfy. Uważamy, że proces ten winien być zaplanowany stopniowo a nie skokowo – mówi prezes PGS.

PGS szacuje, że przy podwyżce cen energii na poziomie 15% znacząca część małych placówek handlowych może mieć problemy z opłacalnością biznesu.

- Dzisiejsze marże w branży handlu spożywczego oscylują w granicach 2-3%. Ograniczenie handlu w niedziele już wpłynęło na spadek przychodów. Teraz podwyżki energii – istotnego składnika kosztów sklepów spożywczych, mogą doprowadzić wiele placówek do bankructwa – dodaje Michał Sadecki.

PGS jest oburzone brakiem przygotowania firm energetycznych do gorszej koniunktury i obecnym, pospiesznym podwyższaniem cen w reakcji na rosnące ceny węgla i opłat emisyjnych CO2.

- Polityka zmian taryfowych energii powinna być planowana długoterminowo, pozwalając wielu podmiotom gospodarczym na przygotowanie się do zmian cenowych – ocenia prezes PGS.

Polska Grupa Supermarketów to organizacja zrzeszająca niezależnych detalistów branży spożywczej, skupiająca rodzimy kapitał. Grupa skupia ponad 600 sklepów w całej Polsce, funkcjonujących pod markami Top Market, Delica i Minuta8. Zatrudnia prawie 10 tys. pracowników, a jej obroty sięgają 3,5 mld zł.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, ujawnił plany rekompensat za droższy prąd. Niestety, dotyczą one tylko gospodarstw domowych.

Tymczasem z prognoz kosztów energii elektrycznej na najbliższe trzy lata (2019-2021) zawartych w miesięcznym raporcie z czerwca 2018 r. opracowanego przez polską Towarową Giełdę Energii wynika, że w 2019 r. koszt energii elektrycznej może wzrosnąć o ok. 20% (w porównaniu z rokiem 2018), a w 2020 r. - nawet o 30%.

Katarzyna Pierzchała 2686 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }