Rekordowe inwestycje Grupy Schwarz

Właściciel Lidla i Kauflandu korzysta z niskich stóp procentowych i zadłuża się na inwestycje.

Według informacji Lebensmittel Zeitung, Grupa Schwarz chce zaciągnąć kredyty na 300 mln euro – o warunki pożyczki na taką kwotę dowiadywała się m.in. w Bayern LB i Société Générale. Nie jest to przy tym ostateczna suma – w razie potrzeby operator nie wyklucza wyższej pożyczki. Firma podobno zasygnalizowała potencjalnym pożyczkodawcom, że ma nadzieję osiągnąć od 600 do 700 milionów euro. Inwestorzy mogliby zapłacić za pół miliona euro i wybrać termin pięciu lub siedmiu lat. Środki maja zacząć płynąć do firmy jeszcze w listopadzie.

Pieniądze przeznaczone są na finansowanie działalności. W bieżącym roku budżetowym Grupa Schwarz zaplanowała inwestycje w wysokości około 9 miliardów euro, znacznie więcej niż w roku poprzednim, gdy było to 7 miliardów euro.

Modernizacje i nowe otwarcia

Część kapitału przeznaczona będzie na ekspansję Lidla w USA. Po wejściu na rynek amerykański latem 2017 roku sieć otworzyła mniej sklepów niż wcześniej planowano (ze względu na wysokie koszty) i pracuje obecnie nad nową koncepcją sprzedaży. Grupa Schwarz inwestuje również w modernizację i otwieranie sklepów w Niemczech i innych krajach europejskich. Ten rok firma planuje zakończyć z liczbą około 12 140 sklepów Lidla i Kauflandu, o 400 więcej niż na koniec poprzedniego roku finansowego.
W tym roku finansowym firma chce przekroczyć próg 100 miliardów euro przychodów. Oczekuje się, że zysk netto wyniesie około 1,9 miliarda euro. W 2017 roku grupa wygenerowała wynik netto w wysokości około 1,7 miliarda euro.

Według jednego z analityków wysoki poziom inwestycji powinien prowadzić do dalszego wzrostu zadłużenia. Zadłużenie finansowe netto firmy wyniosło 17,3 mld euro na koniec poprzedniego roku budżetowego, co oznacza wzrost o ponad 3 mld euro rok do roku.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.